Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 септември: отломките като послание за мир

Снимка: Джоел Майеровиц

Най-трудно е да опазим мира. За да живеем ние в спокойствие, определени хора бдят денонощно“, каза за предаването „Изотопия“ Гергана Мудова – организатор на изложбата „11 септември: Образи от Кота Нула“ на фотографа Джоел Майеровиц. Спиращи дъха фотографии запазват моменти от разчистването на отломките от Кулите близнаци на Световния търговски център, в които на 11 септември 2001 година се врязаха последователно два пътнически самолета, отвлечени от терористи.

Гуми, парчета от фюзелаж и счупена скулптура на Огюст Роден

Адам – оригинална скулптура на френския импресионист Огюст Роден, лежи пред отломки от фюзелаж и самолетни гуми. Това е един от незабравимите кадри, уловени от фотографа Джоел Майеровиц - единственият, получил правото да снима разчистването на руйните от Кулите близнаци в Ню Йорк. За да получи разрешение, той използва лични контакти и стига до разговори с кмета на Ню Йорк Рудолф Джулиани. Отломките на Световния търговски център се считат за местопрестъпление и външни хора не се допускат до момента, в който е осъзната идеята, че разчистването им трябва да бъде документирано за поколенията, обяснява Гергана Мудова. Това дава право на Майеровиц да започне работа на място към края септември и да остане там девет месеца, в които всеки ден документира работата на екипите.

Девет месеца работа на терен, девет чифта обувки

Работата сред отломките е изключително опасна, заради което Джоел Майеровиц работи със защитно облекло. Непрекъснато има малки взривове и локални пожари. Това е причината на кадрите често да има вода, уточнява Мудова. По думите ѝ фотографът първо се е сближил с пожарните екипи, които са го водели сред отломките, но впоследствие всички екипи са свикнали с работата му. Тъй като е бил там неотлъчно всеки ден, тежките условия са наложили да подновява екипировката си и за деветте месеца работа сред руйните фотографът сменя девет чифта обувки.

Част от стълбището от Северната кула е открито под развалините на Южната кула заедно с множество тела. „То е прелетяло повече от 30 метра, за да се озове на мястото, където е намерено. Било е наистина страшно, много страшно“, категорична е Гергана Мудова.

Кадрите на Майеровиц обхващат различни части от деня – от изгрев слънце до най-ранните часове през нощта. Веднъж работниците са му направили забележка, че снима черните мрежи на отломките на фона на красиви розови облаци. Фотографът отговаря, че трагедията трябва да бъде документирана такава, каквато я вижда –на фона на красивите розови облаци, които приличат на захарен памук, разказва Мудова.

Пеперудите – душите на жертвите от 11 септември

Един от най-трогателните кадри в изложбата е далечен план на работници, които разчистват отломките. Те току-що са намерили място, в което има много тела на жертви на атентата. Макар и да не могат да бъдат видени на фотографията, на място излитат много пеперуди, които работниците определят като душите на покойниците, отлитащи към отвъдното, допълва Гергана и признава, че се е просълзила, когато за първи път е видяла снимката.

В избраните творби на фотографа, изложени в Софийската градска художествена галерия, има малко работници в близък план. Решението е на куратора на изложбата. Въпреки всичко можем да видим отблизо израженията на няколко от работниците. Единият от тях е участвал и в построяването на Световния търговски център, и в разчистването на отломките му.

В последната нощ от дейностите по разчистването, всички, участвали в тях, се подписват върху една кула. И този трогателен кадър не убягва от обектива на Джоел Майеровиц и е част от изложбата „11 септември: Образи от Кота Нула“.

Ако искате да се пренесете в галерията, чуйте звуковия файл. 

Снимки в публикацията: Джоел Майеровиц

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова и нейната кафе-книжарница с кауза

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57