В условията на все по-развиващ се планински туризъм завършилите училището са все по-търсени от туристическите агенции и за организирани високопланински преходи, заради опасностите и неизвестните, които крие планината.
За директора на училището Румяна Велешка планинският водач е "доста интересна професия, която в съвременните условия става все по-популярна, с оглед на това, че България е известна туристическа дестинация".
Намирането на ученици и сформирането на паралелка не е лесно, защото приемът е след завършено основно образование, признава Велешка. Въпреки това идват деца от цялата страна.
„Децата за пет години израстват много и от малки деца, в 12 клас ние изпращаме съвсем подготвени за живота млади мъже. Имаме и момичета в паралелката.“
Доайен сред специалистите, които обучават бъдещите планински водачи, е Иван Мутафов. Родом от Черни Осъм, той предава своя опит в планинарството.
„Аз ги уча преди всичко на любов към природата. След това започваме на практика нещата да ги развиваме. Опасности в планината, всички видове планински спортове, ориентиране, пещерно дело, туризъм…“
Много често учениците са в планината, в реални условия, където придобиват по-добри знания, разказва Румяна Велешка.
Мартин Семерджиев е един от преподавателите.
„Винаги съм обичал планината, винаги съм обичал свободата. Затова се насочих към Спортната академия, да уча алпинизъм и да се занимавам с това. Не че винаги е лесна работа. В природата сме доста често. Учим нещата на терен. Показвам им какви са опасностите, защото някои от тях са скрити…“
Освен учител, Тихомир Нешев е и планински спасител. Смята, че културата на българина е все още ниска за това „да търси и да си осигурява тази сигурност и удобство – планинския водач“. Подчертава, че законово вече всяка туристическа агенция задължително предоставя планински водач, когато има група за организиран преход в планината.
„Хората го осъзнаха, застрахователите го изискват и нашите ученици все повече ще си намират работа. В момента планински водач минималната надница на ден, която се полага, е 120 лева.“
Други детайли по темата чуйте в звуковия файл.Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..