Набирането на над 30 милиона долара за благотворителни организации в подкрепа на бедни деца е целта на най-новото произведение на британския художник Сача Джафри. Той е създал най-голямата картина в света с общ размер 1980 квадратни метра или приблизително колкото четири баскетболни игрища. Творбата с името „Пътешествието на човечеството” ще бъде отдадена на търг на 60 части през февруари догодина.
„Ако се получи, на много деца ще бъде помогнато. Добротата, която ще се получи, е ограмна. Надяваме се и се молим да се случи. Но дори и да не бъдат събрани 30 милиона долара, всяка помощ ще е добре дошла. В момента всичко е от значение. Тази година трябваше да отменим всичките си благотворителни събития и да намерим нови начини за набиране на средства”, заяви Мария Браво, основател на фондацията „Глобъл Гифт”.
Темите в нея са свързаността, разделянето и изолацията, тъй като тя е била създадена в балната зала на луксозен хотел в Дубай, в който 44-годишният Джафри живее от 6 месеца, след като Обединените арабски емирства въведоха карантинни мерки против разпространението на новия коронавирус. За работата по картината са били необходими над 5000 литра боя и 1000 четки. В нея са внедрени и рисунки, изпратени онлайн от деца от цял свят. Те са концентрирани в осем кръгли „портала“ върху платното.
А в Прага се състоя изложба на различни видове изкуства, създадени по време на пандемията. Предпазни маски и шлемове са редом до картини, графити, снимки, склуптури, музика и клипове. Изкуството спасява разума ни, казва кураторът на експозицията и художник Павел Штястни:
„Изложбата показва изкуство, създадено по време на пандемията, не само в Чехия, но от цял свят. Основната мотивация е фактът, че артистите ни помогнаха да оцелеем психически по време на пандемията, така че това е вид изказване на благодарност към творците. В момента пътуващата експозиция включва творби на около 500 артисти от 60 страни. Цялата колекция включва над 2000 вещи. Изложбата е жива, колкото е жив и ковид-19. Това означава, че ще продължим да добавяме творби, които намираме по цял свят.”
Когато пандемията обхвана и Прага през пролетта, Штястни нарисува предпазна маска върху голям графити портрет на Джон Ленън върху легендарната Стена на Джон Ленън в чешката столица. Мястото е бил символно за търсещите свобода от комунистическия режим в бивша Чехословакия. След това Штястни започнал до колекционира произведения на свои колеги от различни държави през интернет и социалните мрежи за изложбата. Някои от творбите са предоставени от посолства, а от ЮНЕСКО са предоставили видеоклипове от тяхна кампания за живота след пандемията.
„Произведенията са фантастични. Те обхващат идеите и усещанията на артистите по време на пандемията. Един я е представил хумористично, а друг е преживял трагедия”, сподели посетителка на изложбата. Очаква се експозицията да посети още градове в Чехия, като вероятно ще пътува и в чужбина, може би до Белгия, Париж, Сърбия, Обединените арабски емирства и дори Оман и Тайланд. А именно в Тайланд пък 63-годишна жена се превърна във вдъхновение за мнозина, след като стана най-възрастният член на националният отбор на азиатската държава по скейтборд и заяви, че благодарение на физическите натоварвания с него се е възстановила след операция и химиотерапия заради рак на гърдата:
„Докато се възстановявах от болестта реших да придружа сина ми в скейтпарка. Осмелих се да опитам и аз. И се оказа, че мога доста добре да пазя равновесие и ми се стори много забавно. Следващите дни също карах и накрая реших и помолих сина ми да купи и на мен един, защото е много приятно. Със сигурност мога да кажа, че карането на скейтборд ми помогна да се възстановя от рака, защото тово си е упражнение за цялото тяло.”
37-годишният й син не се притеснява за нея:
„Тя е възрастна, но да се притеснявам прекалено много за нея до степен да не я оставям да прави нищо или да бъда параноичен заради болестта не е правилно, защото животът е даден, за да го живеем.”
Скейтборд карат предимно момчетата тийнейджъри, но това не възпира по никакъв начин 63-годишната тайландка и тя участва в различни състезания, само няколко месеца след като за първи път се качва на борда. И става толкова добра, че се квалифицира за националния отбор и се превръща във вдъхновение за жените и момичетата в Тайланд:
„Не съм си поставила за цел да печеля всеки път турнирите, в които участвам. Истинската цел е спокойствие на ума и душата и здравето на тялото ми. Когато съм върху скейтборда сякаш всичко остава зад мен, забравям напълно за всички проблеми и конфликти в живота. Качвам се на него и го оставям да ме отведе по пътя.”
В Китай пък в хит се превърна 68-годишна жена с прякора „хардкор баба”, тъй като всеки ден тренира във фитнес залата по два часа и има впечатляваща физика. Редица китайски медии посветиха материали на възрастната жена от Шанхай, която се превърна в знаменитост заради нетипичната за нейната възраст любов към тренировките. Тя започва да тренира във фитнеса активно през декември 2018-а и сваля 14 килограма за три месеца. В момента тя притежава плосък корем и мускулатора, на която биха завидяли с десетилетия по-млади от нея:
„След като дойдох във фитнес залата, осъзнах, че тренировките се отразяват добре на мускулатурата и костната система. И реших да тренирам докато съм жива.”
Освен това китайската „хардкор баба” има впечатляващите 410 000 последователи в Тик-Ток и с тренировките си насърчава и другите да следват примера й:
„Хора между 30 и 50-годишна възраст ходят на фитнес, но не и на моите години. Майката на една от приятелките на дъщеря ми беше на 50 години и когато видя как тренирам аз реши и тя да започне да спортува. Някои от последователите ми в Тик-Ток също са вдъхновени от мен да започнат да ходят на фитнес.”
68-годишната жина никога не е тренирала активно спорт през живота си и започва едва сега тренира активно след случайна среща с личен треньор и тревогите на личния й лекар за здравето й и наднорменото й тегло. След една година тренировки с инструктор тя вече няма проблем с черния дроб, кръвното налягане и зрението й се е подобрило. Тя има 14-годишен внук и си спомня шокираните погледи, когато за първи път е престъпила прага на фитнес залата:
„Обикновено останалите възрастни хора тренират по различен начин спрямо мен. Те се записват на танци или изпълняват разнообразни дейности в кварталите си. Това са добри упражнения, но те не ангажират определена мускулна тлупа. А моите тренировки са такива и помагат за засилване на тялото. Независимо колко танцуваш, трудно ще достигнеш моето сегашно ниво.”
Африкански гигантски плъх с името Магава беше награден с престижен златен медал за работата си по откриване на противопехотни мини в Камбоджа. В кариерата си Магава е подушил 39 мини и 28 невзривени боеприпаси. Британската ветеринарна благотворителна организация PDSA му присъди своя златен медал за „преданост към задълженията при откриването и обезвреждането на смъртоносни мини в Камбоджа“. Смята се, че в югоизточноазиатската страна има до шест милиона неоткрити противопехотни мини. Върху златният медал на PDSA са изписан думите „За смелост и вярност към дълга“. От 30-те получили досега престижното отличие животни, Магава е първият плъх. Седемгодишният гризач е обучен от регистрираната в Белгия благотворителна организация „Apopo”, която е със седалище в Танзания и отглежда животните - известни като HeroRAT - за откриване на мини от 90-те години на миналия век. Животните получават сертификат след една година обучение. Магава е роден и отгледан в Танзания.Т ой тежи един килограм и 200 грама и е дълъг 70 см. Въпреки че е много по-голям от много други видове плъхове, Магава все още е достатъчно малък и достатъчно лек, за да не задейства мини, ако мине през тях. Магава може да претърси площ с размерите на тенис корт само за 20 минути.
В далечна Колумбия пък миньори, търсещи злато, са се натъкнали на останки от мастодонт, живял преди най-малко 10 000 години. Скелетът е цял и непокътнат, и се предполага, че е най-големият, откриван в латиноамериканската страна. Тъй като този изчезнал вид бозайници се е движил на стада, вероятно ще бъдат открити още останки, предполагат от регионалния орган по околната среда. Миньорите са извадили 10-ина кости от животното, включително бивна с дължина над един метър, преди местните власти да преустановят разкопките поради научния интерес към находката. Археолозите Карлос Лопес и Хулио Гомез:
„Изглежда мастодантите са се намирали в малко тресавище и вероятно се случило някакво естремно метеорологично събитие – буря, лавина или порой, които ги е затрупал, докато са се хранили."
"Благодарение на вкаменелостите ще можем да определим много аспекти на климата, условията на средата и мегафауната в този район. Останките са още едно доказателство, че на планетата ни е имало огромно биоразнообразие.”
Мастодонтът е първи братовчед на днешните слонове, и е изчезнал преди около 10 000 години в Северна и Южна Америка.
Снимки: Ройтерс и Франс прес
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..