Започва национална информационна кампания за даряването на кръвна плазма от преболедувалите Covid-19.
Има краен недостиг на плазма, няма и от всички кръвни групи, сигнализират от сдружение "Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма". Направено е предложение до министъра на здравеопазването Националният кръвен център в София да работи и през почивните дни с удължено работно време.
"Над 23 случая на успешно лечение с кръвна плазма са проведени във ВМА", посочи пред БНР д-р Павлина Михайлова, председател на сдружението. Тя подчерта, че има остра нужда от плазма в Националния кръвен център:
"Донори могат да дойдат от цялата страна, ние поемаме разходите. Открихме и дарителска сметка, за да има средства за това. Националният кръвен център им предоставя два дни отпуска".
С даряването на плазма можеш да помогнеш на трима души, уточни д-р Михайлова и добави, че хубавото е, че може да се дари отново още следващата седмица.
Тя изрази очакване нова апаратура да бъде доставена в регионалните кръвни центрове в Стара Загора, Варна и Плевен в края на ноември:
"Парите са отпуснати от ЕК. Хората в центровете са готови да започнат да работят веднага. Въпросът сега е да научим хората да започнат да даряват и процесът да стане регулярен, а не да правим кампании".
Д-р Чавдар Ботев, онкохематолог и консултант на Националната пациентска организация, каза в предаването "Хоризонт до обед", че трябва апарат, който да има такива свойства, че да може да отразява вируснеутрализиращите антитела:
"Такъв апарат има в "Пирогов", с такъв са работили и колегите в Америка. Ако се ползва този апарат, има прекрасна информация за клиничния ход на заболяването. Това, което ще направим допълнително, ще установим други апарати, които в момента се ползват, за да знаем може ли с конкретния апарат са се определя титърът на антителата и да е свързано това с клиниката".
Имаме ниво на САЩ по отношение на качеството на плазмата и това е чудесна новина, каза д-р Ботев и уточни, че България част от общоевропейско проучване.
Той подчерта, че на дарителя на плазма му се отразява много добре здравословно тази манипулация.
"Мед ми капе на душата като чувам, че и на други места - може би с перспектива да се покрие цялата страна - се прави организация за донорство и преливане на плазма", коментира д-р Дончо Дончев от ВМА, който е преболедувал коронавирусна инфекция и след това многократно е дарявал плазма за лечение на други заразени с Covid-19 пациенти.
Според него големият проблем е осигуряването на достъпа на желаещите да дарят.
"Това е малко пасивен метод. Не е съвсем да излекува, но приложен в подходящия момент, дава глътка въздух, когато човек се бори за нея - в прекия смисъл на думата", добави д-р Дончев.
Интервютата на Валерия Николова по темата можете да чуете от звуковия файл.
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..