Антоанета Дочева е привърженик на технологиите, но не приема дългосрочното дистанционно обучение при най-малките.
„Аз мисля, че дистанционно може да се обучават учениците за кратък период от време, не за цяла учебна година. Може би, в първите 15-20 минути сме по-активни и после активността спада, а това дете трябва цял ден да стои на компютъра в онлайн среда. Ако учителят не се затруднява технически, ако има тази свобода и не мисли за техническия момент, а мисли за това как да си представи урока, мисля, че е ползотворно“.
„Изключително трудно, тъй като химията е експериментална наука. Разчитаме точно експериментът да породи някакъв познавателен интерес в тях. Сега единствено разчитаме на тематиката, която е заложена в учебното съдържание и на допълнителни любопитни факти, които да направят връзка между тяхното ежедневие и това, което се учи в момента“, това поясни в „Преди всички" преподавателката по химия в Природоматематическата гимназия „Васил Друмев“ Даниела Маноилова.
Тя е и най-добрата учителка в гимназиалния етап за тази година във Велико Търново. Сега опасенията ѝ са настоящото обучение в електронна среда да не продължи до 30 юни:
„Органична и аналитична химия, основите на физикохимията само от учебник и любопитки не се учат“.
Подготовката за олимпиади и състезания е онлайн.
„Голяма част от нашите деца са с профил информатика и информационни технологии и това ги прави доста по-гъвкави по отношение на различни презентации, анимации на тема химия. За тези, които са големи, няма значение, те вече имат развит интерес и си го следват по един или друг начин. За малките ученици съм по-притеснена, тъй като не зная дали в тях ще успея да събудя този пламък, който имам в дванадесетокласниците си в момента“.
Това са момичетата и момчетата от „Джуниър бенд“, оркестърът на Средното училище „Емилиян Станев“ във Велико Търново.
Създател на оркестъра с над 30 ученици е учителят по кларинет Йордан Цветанов. Преподава от 9 години, не иска да говори за криза, но е категоричен, че музика не се учи дистанционно, нито дистанционно са ползотворни репетициите на оркестъра:
„Най-трудно е с груповите репетиции, индивидуалните часове си вървяха, но, за съжаление, много от децата си изкривиха постановката, имаше и негативи. Някои пък научиха нотите. Всеки различно възприе сложната ситуация“, каза Йордан Цветанов.
72-ма са учителите в Средното училище „Вела Благоева“ във великотърновския квартал „Бузлуджа“. Те бяха отличени като колектив на годината. Осигурена е добра среда за работа – техническа обезпеченост и всички противоепидемични мерки, големите учат дистанционно, малките са присъствено.
„Притесненията около коронавирусната инфекция не са чужди на учителите и се отразяват на работата им“, коментира училищният директор Ангел Янчев:
„Едва ли са всеотдайни на 100%, но в голяма степен – мотивирани. Огромната част, над 90% от учителите, желаят да продължим, колкото е възможно, и ако зависи от нас, в дневна присъствена форма за всички, изключително за малките, разбира се. Учителите са осигурени с устройства за дистанционно обучение с малки изключения. При учениците 99%. Имахме четирима или петима ученици, които имаха липса на устройства, липса на интернет и бяха на хартиено домашно“.
Децата вече рядко казват, че искат да станат учители, с болка споделя началната учителка Антоанета Дочева и има въпроси към образователния министър Красимир Вълчев:
„Как вижда бъдещето на образованието в България, поставено на какви научни основи? Защо няма експериментални училища, в които да се апробират различни нови методи и да се доказва кои работят и кои не работят, и кои не са приложими?"
Учителите споделят, че преди години е имало програма „Учене през целия живот“. В тази програма всеки ден и час неизменно учителите не спират да доказват неограничените си възможности в присъственото или в дистанционното обучение.
Тази седмица Община Велико Търново отличи най-добрите учители в предучилищното и училищното образование, връчвайки им наградата „Свети Патриарх Евтимий Търновски“.
Още по темата в звуковия файл.На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..