Изборът на Камала Харис е знаков за света, смята Вера Гоцева, фотограф и ексжурналист. Според нея Харис изпраща „много силно послание“ не само за Америка, „тя стъпва на раменете на жените преди нея“.
Преобладаващото мислене на българския мъж е мачистко и сексистко, посочва Гоцева в интервю за предаването „Хоризонт до обед". Според нея в последните години у нас се наблюдава засилване на популизъм, „който иска да ни открадне бъдещето – той говори за някакви стари ценности, за едно връщане назад, което е доста мачистко“.
„Моментът, в който патриархатът губи почва“ – така определя избора на Харис за американски вицепрезидент Лора Джийн, която има свой моден бранд, живее и работи в Лондон. Според нея през последните 4 години жените отново са били върнати „в едни добре опаковани кутийки, в които трябва да влезем, да пасваме на конкретна идея, на стереотип“.
Жените в политиката все още са изключително малко – 24% в целия свят, посочи Джийн и припомни, че жените присъстват в политиката от малко повече от 100 години, а те „създават различни политики“.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Два пъти по-високи глоби за каране на електрически тротинетки в пешеходната зона на Ямбол предстои да влязат в сила през следващия месец. Съвместните проверки на екипите на полицията и общината ще зачестят през летния сезон. За по-малко от месец са конфискувани осем електрически тротинетки, но след заплащане на глобата те се връщат на собствениците,..
Британският крал Чарлз Трети съпругата му Камила се отправят на двудневно посещение в Канада, по време на което монархът ще открие новата сесия на канадския парламент на фона на претенциите на Доналд Тръмп да направи Канада 51-ви американски щат. Последният път, когато монарх откри заседание на парламента, беше през 1977 година, когато..
Нов Център за бизнес услуги в Кипър ще осигури по-малко бюрокрация и по-добро обслужване на местни и чуждестранни инвеститори, за да улесни бизнес дейността им в страната. Той ще бъде открит днес в Никозия от президента Никос Христодулидис. Създаването на центъра е важна стъпка в изпълнението на плана на правителството за подкрепа на предприемачеството..
Мобилните обезсоляващи инсталации, дарени от Обединените арабски емирства, са вече в Кипър и от днес започва транспортирането им от пристанището в Ларнака до определените места за монтаж, съобщиха от Министерството на земеделието и околната среда. Те трябва да влязат в експлоатация до края на юни. Агрегатите за преработка на морска вода..
Испания настоява за създаването на международна коалиция за оказване на натиск върху Израел. Външният министър Хосе Мануел Албарес обяви две цели - пробив на блокадата на хуманитарната помощ за Газа и решение на близкоизточния конфликт с две държави - една израелска и една палестинска. Албарес посрещна делегации от 20 държави в испанската..
Служители на най-високо ниво в британското Министерство на външните работи са изправени пред сериозни съкращения като част от кампания за повишаване на ефективността, която, според официални лица, може да доведе до намаляване на общия брой на персонала в Лондон с около една четвърт. Сър Оли Робинс, най-високопоставеният държавен служител в..
Европейският съюз ще наложи допълнителни санкции срещу Русия заради днешните въздушни удари по Украйна, заяви германският външен министър. "Путин иска да продължи войната, но ние не бива да позволяваме това," каза Йохан Вадефул пред обществената телевизия ARD. Следващият, 18-ти пакет от санкции срещу Руската федерация, бе анонсиран по-рано този месец..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..