Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Технологии помагат на невербалните деца да се социализират по-лесно

Алис и нейната майка
Снимка: Ася Пенчева

Около 10 000 деца с увреждания и специални нужди са извън българската образователна система. По данни на Министерството на образованието за миналата учебна година общият брой на децата с увреждания и специални нужди в детските градини и училищата е над 25 000. Близо 15 000 от тях са деца с множество увреждания, при които вербалното общуване с другите е ограничено.

УНИЦЕФ започна кампания, която да помогне на невербалните деца да се изразяват. Целта е да се осигурят технологични средства, които да улесняват общуването на специалните деца с връстниците им и с учителите, както и обучение на специалисти за работата с тях.

Едно от тези 25 000 българчета със специални потребности е Алис.

"Проблемът с Алис беше установен около нейната втора годинка. Забелязах, че започва едно изоставане откъм развитието на връстниците, които наблюдавах. Тъй като тя ми е първо дете, нямах база за сравнение с друго. Започна да става по-самодостатъчна, по-дръпната, в игрите избягваше контакти с други деца, предпочиташе да се усамоти да си играе самичка. Нямаше нужда от внимание, дори и моето", разказва майката на детето Рени Иванова.

С Алис започват да работят специалисти - логопеди, психолози, педагози от детския център "Милосърдие" на благотворителната организация на католическата църква "Каритас" в Русе. Целта е една:

"Да се доближи до нашия "цвят", както понякога го наричаме образно и да излезе от "цвета" на аутизма, да имаме нормална комуникация, каквато напоследък се доближаваме, защото в началото нещата бяха много по-различни от това, което е днес", допълва Рени Иванова.

Алис вече има думички в речника си, опитва се да играе с връстници и се учи на това, което се очаква от нея. Кампанията на УНИЦЕФ ще осигури технически средства, подобни на таблети, някои от които се управляват с поглед. 

"Липсата на реч, липсата на комуникация, в един момент - да, огромна спънка е. Основата ни цел е самата социализация", споделя още майката на Алис.

Този репортаж е част от кампанията на УНИЦЕФ за подкрепа на невербалните деца, които не говорят и имат затруднения в общуването. Българското национално радио е медиен партньор на кампанията.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46