Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Зоран от Горна Оряховица: Covid-19 е изпитание, да бъдем единни

Снимка: Здравка Маслянкова

Covid-19 е изпитание, трябва да сме отговорни към себе си и към другите и да бъдем единни. Това казва 35-годишният свещеник Зоран Мамучевски от Горна Оряховица, който пребори заболяването и в дните на следболничната карантина всеки момент очаква раждането на четвъртото си дете. 

Заболяването покосило македонеца Зоран Мамучевски неочаквано. Свещеникът, завършил Кеймбридж и избрал Горна Оряховица за свой втори дом, разказа, че както всичко било наред, изведнъж бил връхлетян от силни болки в мускулите, вдигнат висока температура, бил отпаднал. Самоизолирал се и потърсил личния си лекар: 

„Човек се приковава на леглото без да иска. Когато дойдоха първите симптоми, нещото, което направих, беше да се карантинирам, да се самоизолирам, за да можем да запазим поне отговорността към другите хора и по този начин останах вкъщи, затворих се. Обадих се на личната лекарка и ми беше предписана терапия как да с лекувам с какви лекарства и реално започна моето лечение“. 

35-годишният свещеник е спортист, играе в баскетболния отбор на Горна Оряховица, ходи на танци, води здравословен начин на живот със съпругата и трите им деца и вярвал, че ще се запази здрав. Шест дена отец Зоран Мамучевски се лекувал вкъщи, но състоянието му се влошило, въздухът не стигал, не можел да диша и бил приет за лечение в болницата в Горна Оряховица.  

„Симптомите бяха едни много странни – имаш, нямаш нищо, в другия момент те започва втрисане, започваш да вдигаш висока температура. Докато не се стигна до момента, в който получих задух, проблеми с дишането и тогава вече отидох да си направя снимка на гърдите. Реално излезе, че аз имам двустранна пневмония, въпреки антибиотика който съм пил, въпреки лекарствата, се стигна до този момент да имам липса на въздух и се наложи да ме хоспитализират в болницата в Горна Оряховица“.  

В болницата отец Зоран Мамучевски видял как изписват родителите, а на тяхно място влиза синът с Covid-19, болни на кислородолечение, чието състояние се влошава, починали пациенти, въпреки грижите на лекарите и сестрите: 

„Човекът, реално чието легло заех, беше на кислород, нямаше възможност да диша по друг начин и беше прехвърлен в интензивно отделение, където продължи да приема кислород. Другият човек, който беше настанен с мен в самата стая, също имаше затруднения с дишането, имаше големи болки, кашляше много силно, не можеше да стане от леглото, защото ми се завиваше свят. Това е нещо, което никой не може да каже със сигурност, че него вирусът ще го отмине и ето виждаш ли как няма нищо да се случи. Никой не е застрахован и това мога да кажа със сигурност. За съжаление, всеки един може да развие усложнения. Наистина тази болест е много коварна. Имаше една жена, която започна да се подобрява и за съжаление почина. В един момент никой не знае какви последици ще донесе на организма този вирус“. 

Отец Зоран Мамучевски се молел за здраве, уповавал се на вярата си в господ, но и на лекарите и медицинските сестри, на грижите на санитарите. Медиците също се уповавали на молитвите на свещеника: 

„Аз настина се молех и за тях, защото виждах колко много им е трудно. Докато минат през всичките тези пациенти, да ги обслужат, да им дадат терапията. Все пак влизат със съзнанието, че всеки един от тях може да е следващият. Бяха хоспитализирани и доста лекари, които се бяха разболели също и хора, които бяха в много лошо състояние и никой не е застрахован. Тази болест съсипва и психически след това. Тя те смачква. Много е важно човек да запази психическото си здраве, да запази някак яснотата на мисълта“. 

Вчера свещеникът беше изписан в добро състояние от горнооряховската болница и е в карантина в дома си. Трите деца на отец Зоран изкарали заболяването безсимптомно вкъщи, запазила се съпругата му, която всеки момент ще роди четвъртото им дете. 

„Едното като мине, злото, лошото като мине, гледаме напред в бъдещето с надежда, с искра надежда, че ето идва нещо друго, по-хубаво, което предстои. Това изпитание ще мине. Ние трябва да знаем и да сме наясно, че всички ще го минем. Тези, които го минават, хората, които се разболяват, не трябва да ги изолираме или да ги гледаме с лошо око. Имам много познати и приятели, които минаха заболяването, някои – трудно, някои – лесно. Най-важното от всичко е да запазим спокойствие, да запазим вярата, да бъдем отговорни един към друг и да не влизаме в конспиративни теории как нищо не съществува, как това всичко е измама и т.н. А да бъдем отговорни към нас, към хората около нас, да се пазим и да си помагаме“.  

Социалната трапезария в храма „Свети Три светители“ в Горна Оряховица, където служи отец Зоран Мамучевски, продължава работата си и всеки ден дава безплатен топъл обяд на стотина нуждаещи се. 

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53