Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На екскурзия – до Турция може, у нас – не

Законът за туризма не съдържа легално определение на понятието „екскурзия“

Снимка: БТА

Заповедта на здравния министър от началото на ноември, с която се преустановява провеждането на екскурзии и групови посещения на туристически обекти в страната, не е изчистена и не е конкретизирана, твърдят туроператори. Те не виждат логика в това екскурзиите в страната да са забранени, а автобусните екскурзии до съседна Турция например – разрешени. 

Междуградските автобуси превозват пътници, на летищата също има струпване на хора, които могат да се заразят с Covid-19. Има и начин заповедта на министъра да бъде заобиколена. 

Един от туроператорите изпрати запитване до Министерството на туризма и до Министерство на здравеопазването с искане ведомствата да обяснят какво се разбира под „екскурзия“.

Екскурзията е услуга туристически пакет, който включва поне нощувка и транспорт или транспорт с продължителност повече от 24 часа, посочва собственикът на туроператорска фирма Доброслав Илиев.

Еднодневните групови пътувания са забранени. В Закона за туризма обаче няма понятие екскурзия и няма понятие групово туристическо пътуване, отбелязва Илиев. „Ако сме две семейства и сме се качили във ван – ние група ли сме или не сме група?“

„Спряхме да организираме пътувания в страната, защото от Министерството на здравеопазването считат, че всяко пътуване в автобус е групово туристическо пътуване“, пояснява още Доброслав Илиев.

Проблем се оказва превозът на участници в конферентни събития и семинари. „Семинарите и конференциите не са забранени, но как тези хора да стигнат от летището до хотела“, пита Илиев.

Оказва се, че Държавната агенция „Автомобилна администрация“ няма правомощия за контрол по заповед, издадена от здравния министър. Спазването на заповедта би следвало да се контролира от РЗИ и здравните институции.

„Еднодневните пътувания не са екскурзии – вие предлагате на хората услуга транспорт от точка А до точка Б и обратно. Нямаме нощувка, нямаме храна, дори няма и застраховка. Но някой е решил, че трябва да ги забрани“, възразява още Доброслав Илиев.

Той дава пример с екскурзиите до Турция, които не са забранени. „Оттук до границата тези хора как ще стигнат? Нали пак пътуват организирано с автобус, прекосяват 350 километра в едната посока...“. 

Ако искаме да заобиколим заповедта, можем да пуснем договор за трансферна услуга – никъде трансферите не са забранени, категоричен е Илиев. „Но така ли трябва да се работи в тази държава?“

И Министерството на туризма няма правомощия да осъществява контрол по Закона за здравето, става ясно от позиция на ведомството.

Още детайли по темата – в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40