Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории за чужденци в България и българи в чужбина

Снимка: БНР

„Родина зад граница“ е месечната рубрика в предаването „Нощен хоризонт“. В студиото на БНР Станислав Пирчева и Добринка Добрева от програма „Хоризонт“на БНР и Красимир Мартинов от Радио България търсят отговор на въпроса как се адаптират чужденците в България. Представят истории за живота на българи в чужбина.

В интервю на Добринка Добрева д-р Сагър Ал-Анези, който е роден в Кувейт и е завършил медицина в България каза:

„Няма бедна държава, има бедни хора“, допълни д-р Сагър Ал-Анези, който работи в пловдивското село Трилистник.

„Най-важното е да опазя моето здраве, за да обърна внимание на всички“, подчерта д-р Сагър Ал-Анези.

Уважението към човека, към човешкото, това според мен е най-важното, защото дори и да сме различни 100%, но ако уважаваме другия човек, ще уважаваме всичко, което идва с него – религия, култура и ще сме  по-богати хора с това знание“, подчерта лекарят.

Красимир Мартинов представи историята на Даниел Монтильо от Чили, който среща съпругата си преди 15 години на круизен кораб и решава да продължи живота си в България. Даниел Монтильо е създал сайта foreigner.bg.

Има много неща, които се промениха, но проблемите са с бюрокрацията, трудно е да си направи човек документи, в 21 век, когато много неща са онлайн, тук все още се работи по стария начин“, каза Даниел Монтильо пред Венета Николова от Радио България.

Добринка Добрева, Красимир Мартинов и Станислава Пирчева                                                  снимка: личен архив

Малвина Митева е студентка в пети курс в Университета по архитектура, строителство и геодезия.

„Имаме и български неделни училища, където се разбира какво точно трябва да научим. Има доста преподаватели, които могат да те подготвят и след попълването на теста започва очакването“. Това каза Малвина Митева в интервю на Елена Паскалова от Радио България на БНР.

Катерина Довган е от украинския град Приморск. Завършила е полска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

В университета също моите колеги много ми помагаха, дори имам трима приятели, с които и до днес си общуваме“, допълни Катерина Довган.

Анастасия Романова е от град Тараклия в Молдова, студентка втори курс в специалност икономика и бизнес в Университета за национално и световно стопанство.

„Имам стипендия с добри оценки. Родителите ми дават пари, защото все още не работя“.

Маргарита Лазарова е наша сънародничка, която живее от 20 години в Италия. Тя се е посветила и на просветителска работа. Създава приказки за българчета в различни точки по света.

Тези 20 години не са ме откъснали от България по никакъв начин, тук има доста българи- събираме се говорим, общуваме и за всички държа да подчертая, че тук няма българи от малцинствата и българи, които са чисти българи - всички сме заедно. Даже скоро една радостна вест, на едно семейство от малцинствата детенцето е родено тук, пораснало  е тук и в момента е записано в университета и всички се радваме, защото е българче. Всеки помага с каквото може на другите, понякога има завист, това е  типично българско, но ако някой изпадне в беда, всички се организират и помагат“, допълни Маргарита Лазарова в интервю на Гергана Манчева от Радио България.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.  Тази есен е бил..

публикувано на 02.12.24 в 14:07