„Инициативата „GIVE 2 GROW“ е форум, който се организира от УНИЦЕФ, за да допринесе и да подкрепи бизнесите и хората по света, с цел да си подадaт ръка и заедно в отговор на кризата, причинена от Covid, да изразят своята солидарност и подкрепа. Форумът е възможност за бизнесите, лидерите и специалистите по личностно развитие да споделят идеи, ценности и заедно да видят как могат да допринесат за подобряването на социалната среда, на обществото, в което живеем днес и в помощ на децата по света. Наясно сме, че бизнесите играят важна роля и могат да повлияят по положителен начин. А за тази цел сме подбрали мотивационни специалисти, които да говорят по време на този форум“. Това каза пред БНР д-р Джейн Муйта, представител на УНИЦЕФ в България. Тя е родом от Кения, работила е в Зимбабве, Малави и Руанда.
Стивън Шедлетски е от екипа на световноизвестния мотивационен писател Саймън Синек и е един от мотивационните говорители.
„Той е много добър в мотивирането и развитието на бизнесите. И ние силно се надяваме да успеем да мотивираме и да насърчим високопоставени лидери, бизнесмени за идеята, че техните бизнеси, когато имат мисия, подпомагаща другите, са много по-успешни. Относно въздействието върху хората и от гледна точка на печалбата се определят от това до каква степен тези бизнеси помагат и подкрепят целите за устойчиво развитие, а в следствие след такива действия те оказват положително влияние върху децата в дългосрочен план“, каза още д-р Муйта.
Според нея бизнесите в България отдавна допринасят за развитието на обществото и в полза на децата.
„Ние проведохме изследвания, свързани с начина на инвестиране и в отговорността на бизнесите пред обществото. Забелязахме, че по-голямата част от тях са инвестирали в образование и в овладяване на умения на младите. А инвестирането в хората и в тяхното развитие е важен принос за бъдещето и за обществото. Други са инвестирали в здравния сектор и в развитието на децата. Тогава си казахме, да, трябва бизнесите и ние да седнем заедно. А когато бизнесите имат мисия, която е в полза на обществото, тогава ние заедно можем да стигнем до взимането на по-добри решения, които да имат по-голямо влияние и полза за хората... Имаме вече бизнеси и лидери в България, с които УНИЦЕФ работи. През последните години обърнахме внимание на финансирането. Но сега трябва да погледнем не само на финансирането, а по-скоро трябва заедно да се опитаме да използваме целия потенциал на бизнесите и те да имат кауза, мисия. Ако се стремим да подкрепяме развитието на обществото, това означава, че светът ще оцелее, бизнесите ще оцелеят и всеки ще има успех“.
Д-р Муйта посочи, че причината, поради която се цели среща на бизнес лидерите в България на този форум, е, че така те ще могат да разберат, че когато инвестират в социални дейности и в развитие, то е в подкрепа на целите за устойчиво развитие и на децата.
„Ние направихме едно изследване в България сред 600 фирми, бизнеси и практики, подкрепящи социални каузи – от тях 63% инвестират в образование и за придобиване на умения на деца. 22% допринасят за здравеопазването, а другите 15% инвестират в намаляване на бедността. Да, мога смело да заявя, че местните бизнеси допринасят за целите. А ние бихме желали да насърчим повече бизнеси да го правят и да обръщат повече внимание на стратегиите, да правят оценка на въздействието, което оказват за развитието на гражданското общество. Ако погледнете изследванията по света, ще забележете, че най-успешните бизнеси в света са тези, при които има определена кауза, мисия. Deloitte Insights посочва, че такива фирми и бизнеси с кауза имат много по-силно пазарно участие и влияние, три пъти по-бързо се развиват и растат успешно, в сравнение с компании, които не инвестират и не допринасят за обществото. А ако погледнете Global Purpose Index ще забележите, че 85% от бизнесите, при които има цел/кауза се наблюдава положителен ръст и те се справят успешно. А при 42%, при които няма никаква кауза, няма прираст и бизнесите им залязват. Когато споделяме, обсъждаме добри практики и опитности, сме склонни да подобрим бизнесите в България и тяхното положително въздействие върху промените в обществото. Погледнато по този начин, това е инвестиране в дългосрочен план и бенефициент са хората на България“.
Д-р Джейн Муйта сподели за коронакризата в родната ѝ Кения:
„Кения е с огромно население от 50 милиона жители, с голяма бедност и следователно стоят много големи предизвикателства. А когато говорим за превантивни мерки като спазване на разстояние, социално отделяне, миене на ръце - там на много места дори липсва вода, или закупуването на маски, наистина е трудно и като цяло здравеопазването е слабо развито. И въпреки това, когато погледнем статистиката, отчитаме, че можем да се справим със ситуацията. Но, да, ние сме в очакване на създаването на ваксина. 90 000 са дали положителен резултат за тази седмица, а 1500са починалите от Covid. Разбира се, подобни резултати може и да не отразяват реалността. Също така там не се правят много тестове, но, да, има готовност и добра воля да се предпазваме и да предотвратим кризата“.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Софийски градски съд отказа да впише поисканите от фракцията около Джевдет Чакъров промени в ръководството на ДПС, с които Делян Пеевски и още няколко души бяха изключени от партията. В мотивите на съда пише, че в устава на партията липсва разписана процедура относно свикването на Централно оперативно бюро и уведомяването на санкционираните..
Пред провал са няколко проекта за наука . Това каза пред БНР доцент Камен Козарев от Института по астрономия. В момента той отговаря за създаването на първия в България радиотелескоп LOFAR - до обсерваторията "Рожен". Има риск за финансирането за проекта заради решението от бюджета за догодина пари за наука да се пренасочат към земеделските..
Българското национално радио стана домакин на изложба от картини с коледна тематика, нарисувани от ученици от 6-о основно училище "Граф Игнатиев", 143-то основно училище "Георги Бенковски", професионалната гимназия "Княгиня Евдокия" и школата по изобразителни изкуства при читалище "Възраждане". Изложбата "Магията на Коледа" представя над 100..
Премиерът Димитър Главчев заяви, че няма да има дипломатически скандал заради решението на председателката на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне парламента да гласува споразумението за сигурност с Украйна: Володимир Зеленски "прояви пълно разбиране. Каза "когато сте готови, сме на разположение", каза Главчев, според когото "има..
По-висока такса битови отпадъци ще плащат жителите на Габрово и селата в Общината през следващата година. Увеличението беше предложено от администрацията и прието с гласовете на мнозинството общински съветници на последното за годината заседание. От следващата година собствениците на имоти в град Габрово ще плащат с 22,5% повече за..
Няма повод за протест в автотранспорта на София. На това мнение е общинският съветник от "БСП за България" Ваня Григорова. "И аз призовавам колегите от двата синдиката да спрат тази братоубийствена война, да седнат на масата за преговори, така, че да може служителите и работниците да получат по-добри придобивки, за да може градският транспорт..
"Накрая вероятно ще приемат бюджета, както е предложен". Такава прогноза направи пред БНР макроикономистът проф. Гарабед Минасян. Той допусна, че могат да бъдат гласувани само козметични промен и. Макроикономистът коментира изявлението на министъра на финансите Людмила Петкова. "Тя декларира, че няма цялостна политика по доходите...
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..