Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„История на преобличането“ - философия и изкуство в драгкултурата

Снимка: http://dragbg.sofiaqueerforum.org/bg/

„История на преобличането“ е темата на „София куиър форум“.

„Клубната култура, свързана с размиването на границите на пола, във външния вид, по отношение на модата, навлизането на техно и електронната музика в нашия живот, има директна връзка с развитието на представата за драгкралица и нашите идеи за това какво е преобличане в клубния живот“, каза пред БНР поетът и философ Станимир Панайотов.

Художникът и диджей Ясен Згуровски определи драгсцената на 90-те като „изгряла в нова светлина субкултура, която е много пищна и цветна“, която се развива и досега. „Това е едно забавление, един театър, един пърформанс“. Згуровски се подвизава на българската клубна сцена с името Жулиета Интергалактика.

С появата на клуб „Спартакус“ се създаде сцена за този вид пърформанс, отбеляза той.

Бяха ли по-толерантни 90-те години към смяната на пола през преобличане? Тогава на това се гледаше като на нещо ново, то предизвикваше любопитство и интерес, докато сега вече има различни настроения, сподели Ясен Згуровски.

Станимир Панайотов също смята, че има известна еволюция. „Травестит“ вече не е коректна дума за това, което се случва на сцената, допълни той.

90-те години бяха време на търсене на смисъл, хаотичен, но все пак смисъл. И тогава изявите на драгкралиците минаваха за нещо екзотично, нещо, което трябва да бъде рамкирано в рамките на клубния и нощния живот. Сега е съвсем възможно, макар и с големи трудности в българското общество, човек да живее като трансчовек или като драгкралица и във всекидневието. Тоест има придвижване от екзотицазия към нормализация, що се отнася дори до драгкултурата“, коментира Панайотов.

Драгкултурата, клубната култура, технокултурата изключително силно е повлияла на моето поколение, посочи художничката Боряна Роса, инициатор на „София куиър форум“. Роса работи в Ню Йорк. Според нея 90-те са прекрасна тема, която може да се превърне и в онлайн архив

Художничката Боряна Роса  Снимка: Радостина Билярска

Боряна Роса отбеляза още, че няма приемственост между представителите на драгсцената от 90-те и тези от сегашната. „Връзката ми се струваше много важна да се осъществи, освен влиянието на драгкултурата върху изкуството“, изтъкна тя в предаването „Хоризонт до обед“.

Желанието драгсцената да се представи в по-широкия контекст на преобличането, който е исторически, обръща се назад във времето и гледа към ритуалите, е друг мотив за избора на темата. „Тази ритуалност на преобличането - че самото преобличане исторически е преляло като практика в изкуството, е необходима връзка, която трябва да направим – между драгкултурата и тези традиции.“

В столичната галерия „Структура“ от утре, 5 януари, може да се види тематична изложба на артисти, повлияни от драгкултурата и включващи преобличането в този по-широк исторически контекст. „Полът като причина за вражда трябва да бъде преодолян“, категорична е Боряна Роси. Изложбата ще продължи месец.

Повече за проекта „История на преобличането“ слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00
Ангел Ангелов

Ангел Ангелов за добрата прическа от България до Щатите

В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените  и семплите  - за бедните. Казват, че фризьорската професия  води началото..

публикувано на 21.10.24 в 13:00