Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мездра по пътя на Балчик в забраната на 5G мрежата

От какво се опасяват местните хора и ще има ли решението последици

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мездра забрани разполагането, ползването, поддържането и развитието на 5G мрежа и на съоръженията към нея на територията си. Така северозападният град стана вторият у нас след Балчик, приел местен мораториум върху разпространението на технологията.

Вносител на предложението е общинският съветник Радослав Маринов от местната коалиция на партия „Атака“ и Движение за радикална промяна „Българска пролет“. Той е внесъл и подписка, дело на инициативен комитет.

„Хората не знаят за какво точно става дума, притеснени са и с пълни основания. Няма как да разберем, че е напълно безвредна. Не е доказано това нещо. Затова решихме, събрахме подписите, внесохме ги“, аргументира се той.

Това по думите на Маринов е „един мораторуим, забрана за около една година, с ясното съзнание, че технологиите не могат да се спрат от една или две общини. Ако се окаже, че има вреди, тогава имаме основание да искаме на високо ниво забрана за 5G в България.“

В подписката се настоява на територията на Мездра да не бъдат използвани 5G антени, както и да не се използват антени от 4G поколение в по-високия нов диапазон. Посочва се, че ускоряването на общуването има двояко значение. В подписката се казва още, че в райони с по-висока наситеност на 5G съоръжения заболеваемостта и смъртността от Covid-19 e била по-висока.

„Това са най-новите скорости, които ще поддържа мобилната мрежа, която ще ползваме с нашите телефони. Ще осъществяваме страшно бързи комуникации“, пояснява Светослав Цветанов, главен инженер на Радио Видин. Нищо не е опасно, когато има регулация, смята той.

Ще има предписания една клетка от 5G мрежите да не надвишава максималната допустима мощност. Това, което може би притеснява хората – ще има повече клетки, ще виждаме повече клетки около нас разположени.“

Според председателя на Общинския съвет в Мездра Яна Нинова решението на местния парламент не поражда правни последици, защото режимът за изграждането на 5G не е в правомощията на общинската администрация и на общинския съвет.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30