Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за предаването "Нощен хоризонт", което се излъчва от 37 години

Снимка: Ани Петрова

Началото на предаването "Нощен хоризонт" е поставено на 3 януари 1984 г. Първоначално „Нощен хоризонт“ се излъчва шест пъти в седмицата, а сигналът му е фрагмент от „Мечтание“ на Шуман.

От проф. Веселин Димитров тръгва идеята за създаване на нощен блок.

"Ние нямахме толкова много сведения за европейското радио и търсих какво ли не, намерих на германското радио "Берлин", в Източна Германия, казваше се "На гости от полунощ", намерих едно нещо, което се казваше мелодията на нощта, пак на Берлин, след това намерих на полското радио "Варшава", много сериозно радио, "Между деня и съня", спомня си проф. Веселин Димитров, който почина през 2009 година.

Константин Тилев прави дебют в "Нощния блок", като залага на провокацията и афоризмите, а Петър Пунчев има слабост към историята и вечните хитове от миналото. Испанският филм „Сами след полунощ“ вдъхновява за нощния ефир.

"И беше задача комсомолска, това трябва да го кажем ясно и гласно. Ние бяхме млади и ни казаха - комсомолската организация да седне и да обмисли едно предаване, идеята беше обща, тя наистина витаеше във въздуха и все пак мисля, че филмът беше в основата. Това беше испанският филм за един водещ на нощно предаване в Испания, беше много интимно, видяхме хора, които живееха един много емоционален начин на живот".

"Той беше един много интелигентен, за самия водещ говоря, изключително интелигентен и много високо ерудиран".

Игор Марковски каза:

"Нощен хоризонт", който се казва "мощен хоризонт". Лятно време, когато пътувам нощно време си пускам "Нощен хоризонт".

Музикантът Момчил Колев подчерта:

"Това спокойно време, вечерта - това са едни от най-любимите часове, радио "Хоризонт" може да прави това време красиво и спокойно"

Журналистът Стоян Сираков разказа:

"Може да се каже, че аз съм слушател на нощния блок от първите издания и то е свързано по някакъв начин с младостта ми, това е далечната 1984-а година, януари, когато той започна, тогава служех в армията, в едно малко градче, тогава научих за това предаване и го слушах по радиото и останах много приятно изненадан от него"

Директорът на Радио София Ива Дойчинова:

"Нощен хоризонт" беше причината да се влюбя в радиото изобщо като медия, навремето, когато учех в студентските си години, аз учех през нощта, след 3 часа, защото между 12 и 3 слушах "Нощен хоризонт". Това беше първият повей на частното радио в единствената тогава държавна медия - Българското национално радио".

Генералният директор на БНР Андон Балтаков:

"Може би са минали около двайсетина години, когато за последно съм влизал в нощните часове на "Драган Цанков" 4, първите ми изяви директно в ефир са били именно в нощните часове - първо като новинар и после като водещ на "Нощен хоризонт" преди да стана водещ на сутрешните новини".

Своеобразна емблема на предаването е песента „Добрата нощ“ - музика Гриша Трифонов, текст Ваня Тошевска. Песен, написана специално за предаването.

В спомен за своя първи „Нощен хоризонт“- водещите Кармен Манукян, Пламена Бачийска, Ники Атанасов в разговор с Румен Стоичков по случай 30-тия рожден ден на предаването, който беше отбелязан през 2014 година.

"Първият ми "Нощен хоризонт" беше на 7 август 2006 година, спомням си кой ми гостува, спомням си ден след това в еуфория разказвах на всички колеги", каза водещата на "Нощен хоризонт" Кармен Манукян.

"Началото беше на един Никулден 1997 година - 6 декември 1997 година, когато с Ивайло Михайлов влязох в студиото и тогава си говорихме за трите желания и златната рибка", допълни Пламена Бачийска.

"Това е една школа. Толкова интензивно в нощта, като брой предавания в рамките на една година, интересните събеседници, различните теми, непредсказуемите слушатели всичко това те вкарва в едни дълбоки води, ако не можеш да плуваш, не си за тази игра", допълни дългогодишният водещ на "Нощен хоризонт" Николай Атанасов.

 Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27