Малките ски курорти и писти предлагат бюджетни ваканции и възможности за спорт основно за семейства с деца. Струпването на хора на тях не е особено голямо и предлагат възможности за обучени по снежни спортове.
„Трекинг, алпинизъм и ски и могат да се практикуват в ски зоната в Добринище. Има възможности, както за опитни, така и за начинаещи скиори и сноубордисти“, каза в „Хоризонт до обед“ Бояна Данчева от ски зоната.
„Имаме три хижи за настаняване, лифтът е с дължина пет км. И се стига до хижа „Без Бог“ , а от там започват ски пистите – те са също 5 км, обработени са, имаме и работеща чайна – там хората пият и хапват навън. Имаме ски учители, оборудване за децата, детска писта за начинаещи – могат да се наемат ски, шейни и сноуборд, като имаме и промоционални лифт карти. Там има малка чайна за родителите.
Едно от популярните места за ски в Стара планина е Узана над Габрово. Общата дължина на пистите в зимния център е около 3 км.
„Имаме няколко писти, най-дългата е 900 метра, има и за начинаещи, и за напреднали, има 35 см сняг. Имаме и влекове“, каза в „Хоризонт до обед“ Росен Раев за възможностите там.
„Хотели и ресторанти работят като последните на 50 на сто заетост. Имаме и шейни за каране, както моторни шейни имаме, две детски пързалки, ски – училища има през уикендите.“
„Беклемето е също много предпочитано място за семейни почивки в Стара планина“, каза в „Хоризонт до обед“ Христо Ангелов - експерт „Туризъм“ в община Троян.
„От декември до края на февруари поддържаме две писти с изкуствен сняг. Сега курортът работи, има 3-4 хотели с около 150-200 легла, с добро съотношение цена и качество, има едно ски-училище със ски оборудване.“
На Витоша любимо място за децата са ски центровете Офелиите и Ветровала, където се предлага начално обучение по ски за деца и пораснали на възраст. Зелена е ски пистата Офелии, тя е с дължина 180 метра и наклон 15% Синя е ски пистата Ветровал – дължината ѝ е 350 метра, а наклонът 20%. Работното време на съоръженията е до 16 часа.
Проблемен в почивните дни е достъпът до тях, тъй като има режим на пропускане на автомобилите в планината Витоша.
Само на 16 километра от Кюстендил в планината Осогово също има добри условия за ски.
„Имаме около 300 места за настаняване, две писти с дължина 1 километър и километър и половина и 2 малки писти по 400 метра“, разказва в „Хоризонт до обед“ Явор Спиридонов.
„В Осогово има два ски влека, един за начинаещи, друг за напреднали. В момента работи малкия влек. До края на седмицата ще заработи и голямата писта. Имаме и три хотела, ски училище – и за сноуборд, и за ски.
В близост до Благоевград се намира ски център "Картала". Той се намира в местността Бодрост. Курортът бе открит официално през 2009 г., която бе пуснат и 6-местния кабинков лифт с две станции. Ски пистата е с дължина 5 км.
Там имаше инцидентът на 16 януари, където при извън пистово каране е пострадал 24 годишен мъж. Следва затруднение при оказването на помощ и свалянето му до място, откъдето може да го вземе линейка.
В тази връзка на страницата си Планинската спасителна служба при Българския Червен кръст информира, че няма договорни отношения с фирмата, обслужваща ски зоната и не осигурява спасяване на скиори и сноубордисти. От там уточняват, че при настъпване на инцидент планинските спасители ще реагират по стандартния ред като при нещастен случай в планината. От пострадалите ще се изисква валидна планинска или друга застраховка, която покрива разходите.
Според Наредбата за информационната обезпеченост, определяне на правилата за безопасност на пистите и работата на ски патрулите на тях задълженията, свързани с безопасността, имат както концесионерите на пистата, така и нейните посетители.
Ски патрулите оказват помощ на пострадал, като обезопасяват мястото на инцидента и изчакват пристигането на медицински лица или на спасителен екип, пише в наредбата.
При извън пистовото каране, обаче отговорността е лична, подчертават експертите в тази област. Обикновено големите курорти имат сключен договор с Планинската служба при БЧК, за което се заплаща.
Колкото е по-малък курортът или ски центърът, толкова са по-ограничени възможностите му по отношение на осигуряването на шейни за извозване на пострадалите, казват ски учители.
Още по темата в репортажа на Мила Младенова.
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..