Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти и доброволци броят водолюбивите птици

Снимка: Ася Пенчева

Точно преди седмица стотици доброволци в цяла Европа и Северна Африка отидоха край най-близките водоеми, за да преброят птиците, които виждат. Тази мащабна и синхронна акция се прави повече от 50 години. Всяка година по едно и също време биолози, еколози, орнитолози и всички останали, за които птиците са страст, правят едно и също - броят водолюбивите птици около водните площи - реки, езера, язовири и морета.

"Задължително се снима метеорологичната обстановка, защото всяка година е различна, ние трябва да измерим температурата, да опишем има ли сняг, няма ли, замръзнало ли е, какво е нивото на река Дунав, също е много важно, защото това влияе в значителна степен на присъствието и то най-вече на местата за почивка на птиците през нощта. Ако езерата и блатата покрай Дунав са замръзнали, но снегът  не е дълбок, може животните да се хранят, предимно с гъските по нивите наоколо в житните ниви, вечер нощуват на пясъчните коси, които се образуват на носа на островите или на опашката", каза биологът от Екомузея в Русе Венцеслав Петков.

 

Среднозимното преброяване се прави в цяла Европа и в Африка и това е моментна снимка на всички водолюбиви птици.

"В едно и също време навсякъде в Европа, на една и съща дата, ще се преброи колко вида птици има от определени видове. Това се прави, за да знаем какво е количеството на популациите - дали те намаляват или се увеличават, защо те са много податливи, това са биоиндикатори", допълни екологът Красимир Киров.

Ако един вид от земята - животински или растителен изчезне, покрай него изчезват още 10 вида.

"Ние не можем да си позволим да нарушаваме баланса в природата, защото той е възникнал и е станал баланс в природата, благодарение на човека", подчерта Киров.

Експертите тръгнаха от село Бръшлен и стигнаха до Мартен, за да направят своите проучвания.

Целия репортаж на Ася Пенчева можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08
Снимката е илюстративна

Eдна седмица на остров Сардиния

На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж... След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня",..

публикувано на 03.10.24 в 10:21