Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдбата на един руски политически емигрант у нас

Евгени Чупов, протест пред Руското посолство, София (личен архив, Фейсбук)

Евгени Сергеевич Чупов, потърсил и получил политическо убежище у нас, бе един от организаторите на протеста в защита на опозиционния лидер Алексей Навални пред Руското посолство в София на 23 януари. Преподавател е по английски език. В предаването „Хоризонт до обед“ той разказа своята история.

„В Русия бях политически активист, отстояващ гражданските права в своя регион. Борехме се срещу унищожаването на паркове и презастрояването в нашия район. Обяснявах на хората, че ако искат този парк да се запази, то би било хубаво да отидат и да гласуват за независимите кандидати в нашия район. Тъй като независимата ми позиция се оказа опасна и застрашаваща избирането на кандидата от партията на Путин, с мен се зае тайната полиция. Няколко пъти ме задържаха по време на кампанията, последния път бях задържан за 12 часа. Отказано ми бе да се свържа със семейството си и с адвокат. Това се случи едва два дни преди планирана ваканция в България. Дори не знаех ще успея ли да напусна страната. Но, за мое щастие, кандидатът, за когото агитирах, ми предостави адвокат и излязох на свобода. Вече в България получих уведомление от прокурор на Руската федерация, че се планира обиск в дома ми. Обичайна практика е по време на такъв обиск полицията да подхвърля уличаващи вещества или материали и така да изфабрикува присъди за немалко години. Със семейството ми преценихме, че за нас не е безопасно да се приберем в Русия. Така решихме да поискаме политическо убежище в България.“

„Правозащитници ме предупреждаваха, че до моя казус нито един руснак не е получавал политическо убежище в България. Когато първия път ми отказаха да ми предоставят убежище, с моите адвокати решихме да се обърнем към Административния съд. Паралелно с това информирах за отказа руски и български журналисти, независимата преса в България написа статии в моя подкрепа“, продължава разказът на Евгени Чупов.  

Евгени Чупов през 2018 година, снимка личен архив (Фейсбук)

„Владимир Путин вече 20 години лъже руснаците. Вярвам на екипа на Навални - те са професионалисти, които дълги години се занимават с разследвания. Досега нито веднъж не са били успешно обвинени в измама", подчерта Чупов. 

София, 23 януари 2021 г. Снимка: БГНЕС

Според него реакциите на Европейския съюз по случая „Навални“ не трябва да се изчерпват само с осъждащи декларации. Необходими са реални санкции, посочи руският политически емигрант пред БНР.

„Засега моите прогнози са песимистични. Обществото, гражданското общество все още не е достатъчно узряло. Предстои да узрее общество от млади, отговорни за съдбата на държавата хора“, каза Евгени Чупов, запитан за перспективата пред Русия.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

Превод в ефир: Вилхелм Балтаджан от Радио България

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09