Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдбата на един руски политически емигрант у нас

Евгени Чупов, протест пред Руското посолство, София (личен архив, Фейсбук)

Евгени Сергеевич Чупов, потърсил и получил политическо убежище у нас, бе един от организаторите на протеста в защита на опозиционния лидер Алексей Навални пред Руското посолство в София на 23 януари. Преподавател е по английски език. В предаването „Хоризонт до обед“ той разказа своята история.

„В Русия бях политически активист, отстояващ гражданските права в своя регион. Борехме се срещу унищожаването на паркове и презастрояването в нашия район. Обяснявах на хората, че ако искат този парк да се запази, то би било хубаво да отидат и да гласуват за независимите кандидати в нашия район. Тъй като независимата ми позиция се оказа опасна и застрашаваща избирането на кандидата от партията на Путин, с мен се зае тайната полиция. Няколко пъти ме задържаха по време на кампанията, последния път бях задържан за 12 часа. Отказано ми бе да се свържа със семейството си и с адвокат. Това се случи едва два дни преди планирана ваканция в България. Дори не знаех ще успея ли да напусна страната. Но, за мое щастие, кандидатът, за когото агитирах, ми предостави адвокат и излязох на свобода. Вече в България получих уведомление от прокурор на Руската федерация, че се планира обиск в дома ми. Обичайна практика е по време на такъв обиск полицията да подхвърля уличаващи вещества или материали и така да изфабрикува присъди за немалко години. Със семейството ми преценихме, че за нас не е безопасно да се приберем в Русия. Така решихме да поискаме политическо убежище в България.“

„Правозащитници ме предупреждаваха, че до моя казус нито един руснак не е получавал политическо убежище в България. Когато първия път ми отказаха да ми предоставят убежище, с моите адвокати решихме да се обърнем към Административния съд. Паралелно с това информирах за отказа руски и български журналисти, независимата преса в България написа статии в моя подкрепа“, продължава разказът на Евгени Чупов.  

Евгени Чупов през 2018 година, снимка личен архив (Фейсбук)

„Владимир Путин вече 20 години лъже руснаците. Вярвам на екипа на Навални - те са професионалисти, които дълги години се занимават с разследвания. Досега нито веднъж не са били успешно обвинени в измама", подчерта Чупов. 

София, 23 януари 2021 г. Снимка: БГНЕС

Според него реакциите на Европейския съюз по случая „Навални“ не трябва да се изчерпват само с осъждащи декларации. Необходими са реални санкции, посочи руският политически емигрант пред БНР.

„Засега моите прогнози са песимистични. Обществото, гражданското общество все още не е достатъчно узряло. Предстои да узрее общество от млади, отговорни за съдбата на държавата хора“, каза Евгени Чупов, запитан за перспективата пред Русия.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

Превод в ефир: Вилхелм Балтаджан от Радио България

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08