Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаела Кирчева популяризира забележителностите на Родопите чрез "Родопски хроники блог"

Михаела Кирчева
Снимка: Личен архив

Михаела Кирчева е създател на блог "Родопски хроники блог". Тя е домакиня на къща за гости в Родопите. Преди повече от 15 години решила да работи в сферата на туризма и да популяризира Родопите като туристическа дестинация.

"Публикуваме различни истории, свързани с наши приключения, с наши пътувания в Родопите. Отделно от активностите имаме категории "Дестинации", т.е. различни райони в Родопите и интересните места за посещение в тези райони. Имам статии, посветени на конкретни забележителности, статии и за маршрути, статии за събития, фестивали, неща, които биха били интересни за външните хора, свързани с традиции, с фолклор, за кулинария обичам да пиша", каза в предаването "Нощен хоризонт" Михаела Кирчева.

Тя призна, че има време за писане основно през зимата, а през пролетта и лятото посреща гости.

"Лятото събирам истории, зимата ги описвам", допълни Кирчева.

От близо 6 години Михаела Кирчева живее със семейството си в село Гняздово, в района на язовир Студен кладенец. Над селото се извисява защитената местност "Юмрук скала".

"И аз съм щастлива, че ние живеем там и имаме възможност да се докоснем до тази красота. Това е едно от най-близките на сърцето ми места в Източните Родопи".

Юмрук скала                                            Снимка: Личен архив

Пещерата "Утроба" се извисява над язовир Кърджали. Преходът до пещерата е около 2 часа.

"Пещерата "Утроба" е много интересна от времето на тракийската култура и част от мегалитната култура, свързана с култа към слънцето и почитането на Богинята Майка. Интересът е свързан с живота на траките и с лятното равноденствие, когато един специфичен момент в деня позволява на слънчевия лъч да влезе до самия край на пещерата и така образно да оплоди утробата на майката земя - слънцето опложда  майката земя и това според вярванията на траките било изключително знамение и с това се свързва пещерата "Утроба". Отделно от това мястото на пещерата е изключително внушително и въздействащо, защото се намира на върха на този клон, който се извисява над язовира, панорамно място". 

Заливът на Коневския водопад                                       Снимка: Личен архив

Според Михаела Кирчева кризата от разпространението на Covid-19 е изиграла добра роля за малкия бизнес:

"Хората наистина в последните години започнаха да се обръщат към традициите и към алтернативните начини на ваканция. Много хотели въобще не успаха да отворят тази година. Много големи бизнеси изпитваха големи затруднения, но малките къщи за гости, малките бизнеси бяха привилегировани, защото бяха по-търсени именно, защото са малки, защото работят с малки групи, имат малък капацитет за настаняване и се усети търсенето на това индивидуално отношение, тази персонализирана услуга, която се предлага в къщите за гости".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30