Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френската екоактивистка Камий Етиен: Ние сме природата

Камий Етиен
Снимка: Личен архив

Ние сме природата – това казва френската природозащитничка Камий Етиен в интервю за БНР. „Битката е дълга, тя прилича по-скоро на маратон“ – така Камий отговаря на въпроса дали да си екоактивист е модерно.

Наричат я „френската Грета Тунберг“. „Винаги е странно да ви определят чрез някой друг, но, така или иначе, ние двете правим едно и също - опитваме се да подтикнем тези, които вземат решенията, да действат“, подчертава тя в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

Няма как да хвана самолета, да пътувам със самолет и същевременно да бъда в хармония със собствените си ценности, признава тя.

Камий Етиен е активист за социална климатична справедливост, говорител на инициативата „Ние сме готови“ (On est prêt), автор на „Да се събудим“ с над 15 милиона гледания в социалните мрежи.

Хората често бъркат двете понятия – климат и прогноза за времето. Когато говорим за климатичните промени, хората веднага си представят, че ще стане по-топло и когато температурите паднат, всички си казват – какво се случва? Климатичните промени са нещо много по-различно от прогнозата за времето“, изтъква френската природозащитничка. 

Ангажираността си с екологични каузи Камий Етиен описва не като избор, а като призвание.

„Всеки човек, който се чувства заплашен от нещо, реагира. Заработва неговият инстинкт за самосъхранение.“

Камий е израснала „на много запазено място, насред планините“. Наблюдавайки как снегът все повече намалява, а ледниците стават все по-малки, тя е завладяна от „усещане за спешност.“

Битката за природата и тази за човешките права са много свързани помежду си, смята Камий Етиен.

„Във Франция 10% от най-богатите произвеждат 52% от парниковия ефект. Най-бедните хора плащат последствията от всичко това. Виждаме го с покачването на нивото на водата, със сушата.“

За да достигне до повече хора, Камий Етиен посяга към средствата на изкуството. Това прави в „Дивото мислене“, защото, както отбелязва, „научните аспекти са доста студени“, а изкуството може да окаже въздействие.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Моето семейство и други животни"… Разкодиране на междувидовото общуване

Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..

публикувано на 15.02.25 в 13:32
Натали Петрова - Банско Филм Фест

В София започва кинопанорама на италианското планинарско кино

В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..

публикувано на 10.02.25 в 08:32
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57