Детето непрекъснато се мести от роднина на роднина. Добрата новина е, че момчето, което е и със специални образователни потребности, днес редовно ходи на училище, професионална помощ му оказват специалистите от Център за обществена подкрепа.
Детето остана без дом след зрелищен пожар в новогодишната нощ. Изгоря двуетажна къща до джамията във великотърновския квартал „Света гора“. Тежко пострадаха две жени - на 42 и на 72 години.
Свидетел на всичко това е детето, което преди месец разказа:
„Аз не зная, не съм виждал нищо, пушиха само и готово. Момичето взе бензина и намокри къщата и тя е запалила. Момичето е приятелката на таткото - Дидка. Тя беше пияна просто. Играех си с телефончето. Не мога да спя. Избягахме от джама тате и аз. Изгоряха ми учебниците, госпожата ми ще ми даде“.
Според разследващите истината за пожара се оказва по-различна. Събрани са доказателства, че подпалвачът на къщата е не приятелката на бащата, а самият той - 37-годишният Емил Асенов, безработен, наркозависим, с богато криминално минало и излежана преди малко повече от година ефективна присъда за грабеж.
На 9 февруари Емил Асенов, когото в махалата наричат Ерол, беше задържан след изписването му от психиатрията във Велико Търново. По искане на прокуратурата Окръжният съд му наложи най-тежката мярка за неотклонение и го остави в ареста. Повдигнати са му обвинения за опит за убийство на 42-годишната жена, която най-тежко пострада при пожара, и за умишлен палеж, посочи наблюдаващият прокурор Йордан Кожухаров и разказа на какво е станало свидетел детето:
„Опит за убийство по особено мъчителен начин за жертвата чрез заливане с бензин на едното от пострадалите лица и възпламеняването му със запалка. Можем да приемем, че детето до някъде е видяло какво става, но не е присъствало през цялото време“.
Според прокурор Йордан Кожухаров на този етап от разследването не може да се твърди, че са били поставени под опасност живота и здравето на обитателите на къщата.
Подпалената с бензин жена от Емил Асенов е доведената майка на момчето. За да не изгори като факла, тя е успяла да се спаси във външната баня на къщата и благодарение на грижите на лекарите от клиниката по изгаряния в Русе. Нанесени са ѝ много тежки емоционални и физически травми. Жената е дала показания.
Още по-тежки са емоционалните травми за детето, чиито биологични родители са разделени. Днес роднините не разрешават на момчето да говори, но и си го прехвърлят един на друг кой да се грижи за него, показа проверката ни.
След репортажа по „Хоризонт“ на 19 януари, че 8-годишното дете е в риск, прокурор Йордан Кожухаров поиска от социалните служби във Велико Търново да бъдат предприети мерки за закрила.
Мариета Гъркова, началник отдел „Закрила на детето“:
„След проучване на възможността родителите да поемат грижа за детето беше установена липса на такава, спрямо детето е предприета мярка за закрила - настаняване в семейство на негови роднини. Детето е настанено в семейната среда на своя чичо. Детето и семейството, при което е настанено, са насочени към Център за обществена подкрепа за подкрепа и консултиране. Отделно от това с детето работи психолог за стабилизиране на неговото психо-емоционално състояние, след като то е станало свидетел на пожара“.
Трябва дълга терапия, момчето е със специални образователни потребности, много е стресирано и нестабилно, заявиха от Центъра за обществена подкрепа.
Родителските права през 2019 година са присъдени на бащата. Преди месец майката на момчето Дешка Райкова разказа:
„Работех в Германия. Сега вече съм тук. Когато започнахме да се съдим за родителските права, присъдиха на него".
Майката Дешка Райкова не възнамерява да заведе дело за родителските права.
"Болна съм, не работя, не мога. Но, ако разбера, че социални, дом, ще си го прибера пак детето. Аз не мога да се откажа за него“.
За капацитета на родителската грижа Мариета Гъркова, началник-отдел „Закрила на детето“, заяви ден преди ареста на бащата:
„След като бащата бе изписан от лечебно заведение, той е насочен към Център за обществена подкрепа за оценка на родителския капацитет, за да се установи той би ли могъл да поеме отново грижата за детето. Майката е декларирала, че няма възможност да поеме грижите за детето“.
Не е ясно кой ще поеме родителските права над детето, посочи наблюдаващият прокурор Йордан Кожухаров:
„Този въпрос подлежи на изясняване. Той основно е свързан и може да бъде поставен, според мен, след като бъде изяснен въпросът за наказателната отговорност на лицето за това деяние, за което е привлечен като обвиняем. Законът предвижда наказания над 10 години лишаване от свобода и по двете обвинения, ако бъде доказано“.
Прокурор Кожухаров посочи, че разследването продължава, както и разпитите, но направената психиатрична експертиза на бащата показва, че той е вменяем и е можел да ръководи действията си в злополучната новогодишна нощ.
За по-малко от месец и половина след палежа, който постави в риск детето, то беше местено да живее при майка си в Севлиево, при сестрата на баба си, при чичо си, днес отново е при 72-годишната си баба, която също пострада при пожара и получи общинско жилище в другия край на града. Бабата Фани Асенова не иска да говори за случилото се, но всеки ден води момчето на училище, където му е осигурена и храна, два пъти в седмицата го води и на психолог.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Днес започват веселите габровски празници, чиято кулминация е утрешното карнавално шествие. Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за..
Пленителният магнетизъм на Ирландия със своята музика, литература, напитки и танци привлече вниманието и на Автономията за слушане. Това доведе в Десети студен комплекс на "Хоризонт" българо-ирландската банда Sonas , обединяваща танцьори и музиканти, вдъхновени от ирландската музика. Един от българските елементи в групата е Росен..
Животът на геолога доц. Невен Георгиев е интересен. Професионалното му призвание го води не само из прекрасни природни кътчета в страната ни, но и до места като Конго, Антарктида, Казахстан, Зимбабве. Той се занимава с геология от около 30 години. Сред интересите му в областта са локалните тектонски структури. Следи и образуването на..
В Тел Авив има необикновен ресторант. Всички, които работят в него – готвачи, сервитьори, музиканти са доброволци. Ръководи ги бивш главен готвач, която работи в елитен ресторант на Израел и е необикновена управителка. На празници, когато еврейската традиция предполага събиране на семействата на вечеря, има самотни хора, без семейства или хора,..
Врачански ученици от основния образователен етап ще пишат с буквите от първата българска азбука. Работилница "Глаголица" е част от програмата на Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца, с която библиотеката участва в Националната библиотечна седмица. Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест... "Всяка буква има послание",..
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
И днес София остава без наземен транспорт. Според синдикатите вчерашните преговори със столичния кмет са се провалили. Трети ден без наземен..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..