Църквата „Света Троица” в силистренското село Айдемир е на повече от 180 години. Казват за нея, че е най-старата църква в региона. 50 години преди Освобождението на България от османската власт е била построена от руски войници. В нея се пазят първите свещници изработени от дула на пушки. Съхранени са за поколенията ценни книги и икони. Казват за мястото, че е магнетично.
Сто години след построяването църквата "Света Троица" е обявена за паметник на културата от местно значение. Има данни, че е била построена през 1828-1829 г. Намерен е бил надпис на една греда, на покрива, разказа отец Георги Попов, който поема да я ръководи преди 17 години. Освещаването е било през 1834 година.
„Първата църква, за която говорим от 1828-1829 година е построена от руски войници, които са били настанени в околностите, тъй като и самото място, където е църквата е на височина, тя е била над селото, най-високо, кацнала като гълъб трябва да бъде, над селото, над града“, каза отец Георги Попов.
Църквата е била построена от преплетени пръти - измазани с кал. И до днес част от стените от онова време са запазени. При един от ремонтите след 2004 година отец Георги открива плащеница, датирана от 1828 година с надпис указващ произхода ѝ - че е изработена в руския град Казан.
В църквата се пази и издание на Софронието от 1865 година, а от годината на построяването се предполага, че е иконата на Богородица Скоропослушница.
„За нея нямах данни, но там, където беше закачена камбаната навън - една череша, имаше боклуци от керемиди, останки, изхвърлена купчина, найлони, рогозки, гнили, затрупано и това цялото нещо беше обрасло с треви, с храсти. На мен ми се стори, че това е боклук, който не му е мястото там, трябва да се махне и когато разравяхме да го почистим като терен, там открихме тази икона. Тя е ценна с това, че се предполага, че е от времето, когато руските войски са били тук“.
Сред ценните предмети са и два свещника:
„Стойките на самия свещник са от дула на пушки, направени и отгоре приспособено като държача на свещите да бъде подходящо направено, но иначе е използвано дуло на пушка".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..