Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Силистра продават мартеници с благотворителна цел

Снимка: Незабравка Кирова

С изложба, подредена в Регионалната библиотека "Партений Павлович" в Силистра, завърши областният конкурс "Мартеници гигант“, обявен от Информационен център "Читалища".
Изработените от читалищни дейци мартеници се разпродават на търг, а средствата ще бъдат в полза на семейства със социални проблеми. Мартениците-гигант са изложени в Градската библиотека на Силистра.

"Инициативата дойде от Информационен център "Читалища", с подкрепата на областната администрация и любезното домакинство на Регионалната библиотека "Партений Павлович", за да направим тази хубава изложба. Тъй като ние сме читалищни дейци, нашите дейци търсят местенце къде да се изявят, не им липсват идеи, не им липсва сръчност. Идеята беше грабната от тях и те направиха страшно много мартеници - и по-големи, и по-малки. Чудесна е идеята, мисля че хората се отзоваха от цялата област Силистра, почти всички читалищни дейци от всички читалища", каза Мария Неделчева, старши експерт в Регионалните експертно-консултантски и информационни центрове "Читалища".

Снимка: Незабравка Кирова

Основната идея на организаторите е била да се използват естествени природни материали.

"Преобладават традиционните тематични - Пижо, Пенда, основните символи - бяло, червено. Всяка носи своя символ", допълни Мария Неделчева.

Снимка: Незабравка Кирова

Партньор в инициативата е и местният клон на Ротари клуб, съобщи неговия дългогодишен секретар Йордан Георгиев:

"Участваха над 100 мартеници от поне 40 институции - предимно читалища, но има и училища, клубове на пенсионери, клубове за народно творчество, а има и индивидуални предложения. Голяма е изненадата, при това приятна. Има истински шедьоври. Повечето от мартениците са уникални, тъй като са ефект от творческото въображение на самодейци, представители на читалищните настоятелства, на клубовете. Има всякакъв вид форми, изображения. Съобразили са се болшинството от участниците мартениците да бъда от природни материали".

Снимка: Незабравка Кирова

Община Главиница е провела също подобен конкурс, подчерта Йордан Георгиев.

"Идеята дойде от един наш приятел в Силистра, който работи в един от центровете за преподаване на езици. Той е провел акция по Коледа и е успял да убеди хора, които да закупят 160 подаръка за семейства, които трудно могат да си позволят подобно нещо за голям празник. Покрай неговата идея решихме да продължим със средствата да бъдат подпомогнати семейства, които имат нужда от едно или друго - дърва, други битови нужди. Ползвана е информация от социалните служби, акцента, отношението е за семейства с деца".

Снимка: Незабравка Кирова

Изложбата ще остане на разположение през целия месец март, като голяма част от останалите мартеници могат да бъдат закупени на фиксирани цени, парите също ще отида за каузата.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30