Кандидатите са момичета на възраст между 14 и 18 години - от 8-и до 11-и клас, а условието - да напишат есе по дадената тема.
"Искам да видя България отново като спокойно място", пише в есето си Никол Петрова. 14-годишната ученичка от Професионална гимназия по текстил и кожени изделия в София беше посланик на Швейцария за един ден.
Като част от натоварената ѝ програма Никол посети Швейцарското посолство, където научи за работата на посланика и видя отблизо как протича един от нейните работни дни. Никол и посланик Мюриел Берсе Коен участваха в дискусията „Лидери за ново начало“, организирана от Посолството на Швейцария.
Как започват дипломатическите 24 часа за Никол?
Ученичката разбира за инициативата от директорката и класната си ръководителка. Интересът ѝ е провокиран не само от темата - Covid, но и от проблемите на ромското образование. Основната причина е, че повечето от съучениците на "младата посланичка" са от ромски произход.
"Започнах да го пиша, след което го изпратих, а след няколко дни, може би седмица, ми се обадиха да ми кажат, че съм победител. След това ми беше много интересно да видя какво предстои, след като ми казаха, че съм победила, какво следва от тук нататък. Класът ми разбра, реакцията им беше приятно изненадваща", каза в предаването „Закуска на тревата“ Никол Петрова.
В есето си Никол поставя образованието като приоритетна област, по която би работила като дипломат. Тя призовава за допълнителни консултации на учениците, както и активно участие в културни и спортни събития. Общността и общуването изграждат младия, успял и следващ мечтите си човек, пише ученичката.
За какво мечтае самата Никол Петрова:
"Бих предпочела да се занимавам с рисуване, защото това ме влече. Също така обичам и спорта - волейбол. През свободното си време, когато мога, играя. Професията ми бих предпочела да е или интериорен дизайнер, или моден дизайнер".
Дипломатическата мисия на Швейцария доближи Никол до мечтата й, като я изненада с посещение в компания за дизайн на дрехи, където надникна в тайните на успешното му създаване.
Целта на започналата през 2008 г. инициатива „Посланик за един ден“ е да насърчи интереса на млади момичета от цяла България към дипломацията, като им предостави възможност да разберат какво е да бъдеш посланик. Също така да ги насърчи да изразяват свободно своите възгледи по въпроси, които засягат всички нас.
Финалното събитие е планирано за 11 март, но заради противоепидемичните мерки, няма да се проведе бляскаво, на сцена, а онлайн. Инициативата ще завърши с представяне на всички посланички за един ден. То ще включва кратка визитка за всяка от тях и повече за преживяванията и емоциите им по време на участието във формата.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това..