Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличили са се кражбите на книги от свободно достъпните шкафове във Велико Търново

Георги Радев
Снимка: Здравка Маслянкова

Патриотичната фондация „Генерал Протогеров” започна кампания под наслов „Да спасим книгите на Велико Търново”. В четири шкафа на възлови места в центъра на града преди година и половина фондацията постави шкафове, които периодично се зареждат с разнообразни заглавия, но се увеличиха и кражбите на книги, намирани са и издания при уличните търговци или в пунктовете за вторични суровини.

За да опазят книгите в шкафовете, от „Генерал Протогеров“ започнаха да маркират изданията с надписи на предната корица, че са за безплатно ползване и призовават гражданите също да оставят свои книги от домашните библиотеки за разменно четене. В условията на пандемия интересът на хората към книгите се увеличава, а нашата цел е да ги опазим и да дадем възможност на хората да четат безплатно, посочи Георги Радев от фондацията.

„Интерес има със сигурност, защото ние наблюдаваме шкафовете. Отделно има фирма, охранителна, която се грижи за тяхната цялост. Докато ги сложим книгите виждаме как хора идват, взимат, прочитат книгата, виждат дали им е интересна или си я взимат и заминават. Но в интерес на истината голяма част от тях вероятно намират друго приложение. Или някой си ги взима с цел някакъв бизнес, вандализъм не бих казал“.

Фондация „Генерал Протогеров“

Георги Радев призна, че имало вандалски прояви - няколко пъти са поправяни шкафовете, три или четири пъти са поправяни вратичките, които са били счупени:

"Това не ни спира, пак ще ги счупят, пак ще ги поправяме, защото смятаме, че тази инициатива е изключително полезна за обществото и за града ни като цяло".

Голяма част от книгите са от дарители, друга част са закупени със средства на фондацията.

"За съжаление сме намирали наши книги, както и граждани са ни пращали снимки, сигнали, че техни книги, които са оставяли в шкафовете, са намирани при уличните търговци. Затова започнахме да маркираме нашите книги, които оставяме в шкафовете с печат на фондацията и надпис безплатно на корицата, за да се знае, че тези книги никой няма право да придобива дивидент от тях".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09