„Източната могила“ край новозагорското село Караново е археологическа ценност, която е оставена на милостта на природата, след като преминава от една институция в друга. Тя би трябвало да бъде притегателен туристически обект, защото в историческите пластове са представени праисторическите култури от VII до II хилядолетие пр. Хр. с малки прекъсвания.
След като разкопките са покрити с лека конструкция, то години по-късно покривът тече върху историческия пласт, а всеки който иска може безпрепятствено да влезе, защото от началото на годината, когато управлението е прехвърлено от община Нова Загора на Министерство на културата няма охрана и няма кой да се грижи за обекта. Междувременно стана ясно, че в близката нива, на около 100 метра са шетали иманяри и вероятно са извадили една или две колесници.
До могилата се стига по черен път, минаващ покрай селското сметище и ромската махала. Гледката на изхвърления боклук и локви не подсказва, че се стига до обект, който има какво да разкаже на света за съграждането на човечеството.
Кметът на село Караново Николина Стефанова разказа в „Хоризонт до обед", че е получила сигнал от полицията за набези над могилата:
„С Веселин Игнатов, археолог от Сливен и с криминална полиция Нова Загора установихме счупвания на платна на могилата, но нищо не е взето от вътре. При огледа установихме, че няма копаене от иманяри…“
Стефанова коментира, че представителите на Министерство на културата, които от нова година стопани на Източната могила, вече са направили оглед на обекта.
„В средата на април се очаква да започне ремонт на обекта и да се подмени покривната конструкция.“
Директорът на Общинския историческия музей в Нова Загора Генчо Димитров също посочи в „Хоризонт до обед“ за скорошен старт на ремонтните дейности на Карановската могила.
„Поради метеорологичните условия не са започнали по-рано. Но ще започнат всеки момент“.
От сайта на Министерството на културата става ясно, че вече има сключен договор за реставрация на „Източната могила“, подмяна вентилацията, осветителна инсталация и други подобрения, както и договор с археологически екип, който да отговаря за консервацията и реставрацията на артефактите в обекта.
От там твърдят, че по могилата няма иманярски набези.
Същевременно откривателят на отлично запазената тракийска колесница в Карановската могила д-р Веселин Игнатов съобщи пред „Хоризонт“, че източно от могилата, в нива, иманяри вероятно са открили две колесници:
„По размерите на ямата аз съдя, че става дума за две колесници“.
И тук възниква научен спор. Според директора на новозагорския музей дупките са стари.
Най-важното е обаче Министерство на културата да влезе по-бързо във владението си и да зарадва туристите, защото мнозина до този момента са останали разочаровани. Историята за стопанисването на безценната за човечеството Карановска могила остава незавършена, защото още нищо не е започнато и нищо не е спасено.
„Сега виждам, че и от страна на Министерство на културата, и от страна на директора на Общинския историческия музей в Нова Загора пред БНР се съобщи, че иманярски набези няма. Иманярски набези обаче има. Няма значение дали е от преди седмица или отпреди три месеца. Факт е, че оттам са извадени изключително ценни артефакти. Става въпрос за антични колесници, най-вероятно с ранна датировка. Колесници, които виждаме, че навсякъде по света се превръщат в атракция, отриването им е една от основните исторически новини. Ние настояваме да се съхрани „Източна могила“- Караново, защото тя е единственият обект в България, където хората могат да видят на място експонирана колесница. А на фона на това в България са разграбени от иманяри 150 комплекса с антични колесници.
Според Закона за културното наследство държавата осигурява закрилата на културното наследство, независимо от местонахождението. Така че Министерство на културата и Община Нова Загора са длъжни да се погрижат по закон за този обект", това заяви категорично Калоян Праматаров.
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Толкова са минали..