Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рони - аутист, който се вписва в света с любов

Роналд Найденов – Рони
Снимка: Ива Антонова

„Като се запознавам с много хора, някои стават по-внимателни с мен, по-човечни с мен – приятелски настроени към мен, това е думата. Може би защото ги посрещам с усмивка, със „Здравей, как си, какво правиш, не се притеснявай от мен“, казва Рони, който работи в Регионалната библиотека във Враца. Той е общ работник, премества книги, полива цветята, когато се налага, реди читателските картони.

Роналд Найденов – Рони, е на 29 години. Има синдром на Аспергер, по-лека форма на аутизъм, или т.нар. високофункционален аутизъм.

Рони работи отдавна в библиотеката, разказва неговият колега Петър Пенев.

„Когато постъпих на работа тук, го заварих. Дори той ми е помагал – кое, къде, как става – реденето на книги. Той е човек, който обича да услужва. Изключително стриктен – по него можеш да си свериш часовника. Винаги е абсолютно точен. Ако нещо го помолиш да се свърши, никога не забравя. Явно умът му така работи. Никога не е небрежен към нещо, което трябва да свърши.“

„За мен Рони е изключително лъчезарно момче, много интелигентно, възпитано, много добър колега. Той е много открит човек, много искрен“, споделя Галя Христова.

За него не е трудна работата, трудно му е да открие любовта на живота си, но вярва, че с Божията помощ ще я открие, „защото който търси, намира“.

Имам ли любов на този свят, значи имам всичко на света“, допълва Рони, който знае, че „животът е любов и любовта е живот“.

„Аутизмът е психологическо състояние, което стеснява социалните, комуникативните умения. Ние, аутистите, проявяваме известни тикове. Ей така, като съм седнал, си клатим телата като тик. Когато сме твърде емоционални, жестикулираме с ръцете си като тик. Аутистите много-много не разбират от шега, от изрази с преносно значение, от метафори“, наясно е той.

„Невинаги те гледат в очите, като жест. Така са родени. Неволно го правят може би.“

Роналд Найденов – Рони

„Прекалено е умен, аз се възхищавам на това колко бързо запаметява всичко, което му се каже. Той знае за всеки човек от библиотеката – от колектива ни, на коя дата е роден, кой месец, коя година, каква зодия е и трите му имена“, казва Десислава Петрова. Тя открива в аутизма положителни страни.

Имало е моменти, в които Рони е бил неспокоен, буйствал, бил агресивен, реагирал е остро. След това е свикнал, научил се е да общува в работна среда. 

„С всички хора е супер общителен, внимателен и много културен.“

Десислава Петрова е убедена, че хората с проблеми като Рони трябва да се адаптират към нормалната среда. „Трябва да се адаптираме и ние към тези хора и да знаем, че никой не е застрахован от нещо такова.“

Историята на Рони е успешно вписване на човек с проблеми, категоричен е Петър Пенев.

„Според мен за тези хора с някакъв вид аутизъм е много важно да са сред хората. Той може, тук е полезен, знае какво се иска от него, спокоен е и се разбира с всички нас много добре.“

Рони много обича изкуството и природата. Повече обича да чете поезия, отколкото проза. Петър Пенев смята, че той е намерил за себе си решение „да се справя в този свят, който за него не е обичаен“.

Хубаво е да сме сред хората, да не сме по цял ден сами вкъщи, потвърждава Рони.

„Мога да готвя – яйца да си пържа на очи, сандвичи да си правя, пуканки да правя. Научих се да правя дълги разходки. Горе-долу мога да рисувам. Да чистя мога, това е лесно, само че ми е досадно чистенето. Слушам музика, гледам филми“ – така изглежда ежедневието на 29-годишния Рони.

Рони призовава да бъдем внимателни и съпричастни с хората с увреждания. Както самият той се опитва да се сближи със света. 

Неговата история чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24