Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Макар че изборите предстоят, изборите са и в музея

Изборни експонати от зората на демокрацията до днес събрани в музея в Русе

Владислав Атанасов, Регионален музей - Русе
Макар че изборите предстоят, изборите са и в музея. И ако ни се струва, че животът ни преминава в някакво странно редуване на партии, ето че са отминали 30 години от демократичното ни време, в което ние решаваме кой ще управлява родината ни, припомня кореспондентът на БНР в Русе.
Още на първите демократични избори ние - които бяхме свидетели, видяхме с очите си невиждани до тогава плакати, листовки, лозунги, значки, шапки, тениски и какви ли не атрибути, които трябваше да ни направят съпричастни към някоя политическа сила или просто да ни хареса някой от кандидатите за парламента. Да, и такива имаше, макар че в нашия случай красотата не ни спаси нито от тежки фалити, нито от хиперинфлация, нито от корупционни схеми.
В Регионалния музей в Русе още от първата година на свободни избори събират всякакви агитационни материали.
"Погледът назад във времето е хем интересен, хем тъжен", каза в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" уредникът в отдел "Нова и най-нова история" Владислав Атанасов.
"Посланията, които са се излъчвали към избирателите са сравнително устойчиви, начините, по които това се прави са почти сходни от страна на различните партии. През годините преобладава желанието да се харесаш на избирателите - било чрез предмети, листовки, най-впечатляващите са запалка, отварачки, тениски - неща, които се ползват в ежедневието от хората. В една запалка имаше лупа с лика на политик, като можеш при светване, това лице да се проектира върху стена. Имаше и светлоотразителни гривни, които много се харесваха на хората от едни избори за Европейски парламент. И хората си ги събират тези неща", каза още уредникът.
Освен че искат да ни се харесат, партиите и преди, както и сега, разчитат на познати, любими лица:
"Намерих с удивление плакат с Христо Стоичков, в партия "Нов избор" е участвал преди много години. Намерих го в къща музей "Баба Тонка".
В тази кампания нямаше запалки, тениски и шапки, плакатите бяха много малко, листовките също отстъпиха и сега кандидатите се борят на необятния терен на интернет. Въпросът е как ще останат в музея, макар да са влезли вече в историята.
Още по темата в репортажа на Ася Пенчева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52