Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макар че изборите предстоят, изборите са и в музея

Изборни експонати от зората на демокрацията до днес събрани в музея в Русе

Владислав Атанасов, Регионален музей - Русе
Макар че изборите предстоят, изборите са и в музея. И ако ни се струва, че животът ни преминава в някакво странно редуване на партии, ето че са отминали 30 години от демократичното ни време, в което ние решаваме кой ще управлява родината ни, припомня кореспондентът на БНР в Русе.
Още на първите демократични избори ние - които бяхме свидетели, видяхме с очите си невиждани до тогава плакати, листовки, лозунги, значки, шапки, тениски и какви ли не атрибути, които трябваше да ни направят съпричастни към някоя политическа сила или просто да ни хареса някой от кандидатите за парламента. Да, и такива имаше, макар че в нашия случай красотата не ни спаси нито от тежки фалити, нито от хиперинфлация, нито от корупционни схеми.
В Регионалния музей в Русе още от първата година на свободни избори събират всякакви агитационни материали.
"Погледът назад във времето е хем интересен, хем тъжен", каза в предаването "Преди всички" по "Хоризонт" уредникът в отдел "Нова и най-нова история" Владислав Атанасов.
"Посланията, които са се излъчвали към избирателите са сравнително устойчиви, начините, по които това се прави са почти сходни от страна на различните партии. През годините преобладава желанието да се харесаш на избирателите - било чрез предмети, листовки, най-впечатляващите са запалка, отварачки, тениски - неща, които се ползват в ежедневието от хората. В една запалка имаше лупа с лика на политик, като можеш при светване, това лице да се проектира върху стена. Имаше и светлоотразителни гривни, които много се харесваха на хората от едни избори за Европейски парламент. И хората си ги събират тези неща", каза още уредникът.
Освен че искат да ни се харесат, партиите и преди, както и сега, разчитат на познати, любими лица:
"Намерих с удивление плакат с Христо Стоичков, в партия "Нов избор" е участвал преди много години. Намерих го в къща музей "Баба Тонка".
В тази кампания нямаше запалки, тениски и шапки, плакатите бяха много малко, листовките също отстъпиха и сега кандидатите се борят на необятния терен на интернет. Въпросът е как ще останат в музея, макар да са влезли вече в историята.
Още по темата в репортажа на Ася Пенчева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16