Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стойчо Петров: Чувствам се като убит, като разстрелян

Сигнал до БНР за човек с увреждане, до когото не достига подвижната избирателна секция

Димитрина Чернева: Обикновеният човек остава изключен от държавата

Снимка: БГНЕС

Стойчо Петров от София, човек със 100% увреждане, сигнализира пред „Хоризонт“, че не са му дали възможност да гласува с подвижна избирателна секция в "Люлин".

„Ангажирах пет души, за да гласувам, но това не можа да се случи. Аз съм на легло, чувствам се като убит, като разстрелян“, каза в „Хоризонт до обед“ Стойчо Петров.
„Аз станах свидетел на невъзможността на един човек със 100% инвалидност да гласува, въпреки обещанията и съществуващата нормативна уредба към ЦИК, че хората с увреждания могат да гласуват с подвижна секция“, коментира в „Хоризонт до обед“ Димитрина Чернева, журналист в портала „Култура“.

Стойчо не можа да гласува, независимо че хора му помагат и той успява навреме да регистрира желанието си да гласува чрез заявление в Столичната община, дори с него имахме облог дали наистина ще успее да гласува. Защото той има горчив опит с българските институции, за жалост той спечели облога“, посочи Чернева.

Чернева посочи, че тя самата гласува в "Люлин" в 25 МИР, Стойчо също е в кв. “Люлин“:

"Аз реших все пак до него да достигне мобилна секция, разговарях с тях, но те ме насочиха към телефоните към РИК, там никой не ми отговори и се отказах. После от СИК ме посъветваха да се обърна към полицаите, тези хора от СИК също не знаеха какво да правят, което е странно. Навсякъде се сблъсквах с отговора „Не зависи от мен“.

Накрая от общината в "Люлин" се свързаха в подвижната избирателна секция и ми бе казано, че нищо не може да се направи, защото те са минали през 7-и микрорайон в „Люлин“ рано сутринта и секцията не е успяла да стигне до него, защото входната врата на блока му е заключена. Но той е дал свой телефон, а никой не му е звънил. До края на изборния ден никой повече не можа да накара тази подвижна секция да се върне…“, разказа Чернева.

По думите ѝ това за този болен човек е пореден опит, че държавата не достига до него, той има и проблем и със здравното си обслужване, но ето, той дори не можа да гласува – какво значение имат обещанията на политиците, когато обикновеният човек се оказва изключен от живота на страната си, заяви още Димитрина Чернева.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поколението Z вижда перспективи за развитие в България

Близо 12 000 души са напуснали страната ни през 2023 г., сочат данни на НСИ. От тях 2000 са младежи на възраст между 15 и 24 години , като значително по-голям дял имат момчетата. Същевременно броят на завърналите се български граждани през миналата година е с 5000 души по-висок от броя на заминалите . От общо 17 000 завърнали се българи -..

публикувано на 11.06.24 в 11:35

От сърцето на Родопите: Политиците се изложиха!

Родопският столетник Димитър Кавгазов живее в село Славейно. На 27 септември той ще навърши 100 години, но смята да поживее още. Кръгъл сирак, Димитър някога е бил горски, гледал е овце и крави.  Видял е всичко – и лошо, и хубаво . Въпреки преклонната си възраст, той се отнася отговорно към гласуването – "ръководителите да се сетят, че..

публикувано на 09.06.24 в 10:52

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район..

публикувано на 09.06.24 в 09:12

Младежи от Монтана гласуват за първи път, искат да останат в България

Трябва да управляват партии, които дават възможност на младото поколение да се развива , казва пред БНР Преслав Джоков от Математическата гимназия в Монтана. Той се занимава с народни танци и възнамерява да продължи с хореография, за да запази традициите и фолклора  за поколенията. Баба му, Олга Иванова, 40 години работила като фелдшер,..

публикувано на 09.06.24 в 08:04

"Едни слепци гласуват за други слепци." Помагат ли изборите да прогледнем?

Днес, на традиционната неделна литургия, православната църква ще припомни на вярващите евангелското четиво, което разказва как Христос изцелил един сляпороден човек. През очите на библейския разказ, как се виждат предстоящите избори "2 в 1"? - отговорите следват в звуковата картина от репортажа на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова...

публикувано на 09.06.24 в 07:52
Мира Копанарова

Мира Копанарова - гост в рубриката “Америка - илюзии и реалности”

Мира Копанарова е гост в 49-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности” в търсене на житейско равновесие между Канада и България, с поглед към историческото ни минало и с надежда за едно ново възраждане. "Пътувам доста често до България. За мен е мнго важно да се грижим за възрастните хора. Моята баба, да е жива и здрава, е все още..

публикувано на 07.06.24 в 10:56
Снимката е илюстративна

"Земята на розите" - филм за невидимите деца с увреждания

"Земята на розите" е игрален филм, който е посветен на децата с увреждания. В 58-минутната продукция се разглеждат теми, свързани с децата със синдром на Даун и аутизъм. "Решихме да разкажем историите на тези деца по един кинематографичен начин - техния живот, трудностите , през които преминават", казва терапевтът Любомир Миланов, един от..

публикувано на 07.06.24 в 07:14