Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почит към Алфред Шнитке в новия албум на цигуларя Даниел Хоуп

Световноизвестният цигулар Даниел Хоуп наскоро беше в България за първи път - по покана на Софийската филхармония. Тогава той лично разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" интересната история, която стои зад осъществяването на албума.

“За мен Алфред Шнитке е много, много важен композитор. Той ми помогна да открия съвременната музика. Когато бях на 15, свирех традиционния цигулков репертоар - Чайковски, Брамс, Бетовен и Моцарт… и всъщност нямах никаква представа за живите композитори и за съвременната музика. Един ден чух мой колега да изпълнява Цигулковата соната на Шнитке и бях абсолютно удивен - точно както и когато чух Владигеров за първи път - веднага исках да разбера кой е този автор, чия е музиката. И така бях обсебен и от музиката му, и от самия него всъщност.

Когато отидох да уча в Любек, в Германия, разбрах, че Алфред Шнитке живее в Хамбург и почти се превърнах в негов преследвач. Един ден отидох в дома му, звъннах на вратата - тогава бях 17-18-годишен - и исках да се срещна с него и да си поговорим. Разбира се, това беше лудост! Но тогава така го чувствах - имах нужда да разбера кой е човекът зад музиката. Съпругата му отвори вратата, пусна ме в апартамента и ние разговаряхме - той беше много приятелски настроен, много открит. И така през следващите две години ние много се сближихме.

Даниел Хоуп и Алексей БотвиновСега, 30 години по-късно, аз си помислих, че е време да осъществя този отдавна замислян албум в почит към Шнитке. И точно тогава срещнах Алексей Ботвинов - великолепен пианист от Украйна. Той ме заведе в Одеса, а Одеса е като Мека за цигуларите - заради Столярски, Давид Ойстрах и много други музиканти. Посвирихме с Алексей, аз се влюбих в Одеса, а когато се замислихме какво бихме могли да запишем заедно, и двамата казахме почти едновременно - Шнитке!

Изведнъж за мен това беше като спусък - казах си: Сега е моментът! Събрахме красив албум, в който има музика от 1963 до 1990 г. Различните лица на Шнитке - прекрасен филмов композитор, с интерес към барока, същевременно съвременен авангардист. Той открива много светове, владее всички стилове. Например, неговото Танго - това е една от най-мистериозните пиеси с призрачна красота. Красива е и Сонатата за цигулка от 60-те години, в която има и джаз, и латино ритми, и доста от Шостакович, от Шьонберг. Шнитке има наистина хиляди лица и този албум има за цел да ги покаже пред публиката - с почит към този велик и уникален глас в световната съвременна музика.”

Това разказа цигуларят Даниел Хоуп. Албумът му с музика на Алфред Шнитке, записан заедно с пианиста Алексей Ботвинов, е посветен на Ирина Шнитке - съпругата на композитора, и включва Сюита в старинен стил и Соната за цигулка и пиано №1, както и пиесите "Полка" (по “Шинел” на Гогол), "Танго" от музиката към филма “Агония” на Елем Климов, "Мадригал в памет на Олег Каган" за соло цигулка, "Поздравително рондо" и "Тиха нощ" (по тема от коледната песен на Грубер) - различните лица на композитора в съвсем кратки музикални форми.

Албумът се слуша на един дъх и чарът му се увеличава от факта, че не е търсено съвършенството във всеки тон, както често се прави в студийните записи - важни тук са по-скоро талантите и на автора, и на изпълнителите, като разказвачи.

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Цигуларят Даниел Хоуп: Трябва да се борим за културата

Даниел Хоуп – един от изключителните цигулари в света в момента – беше част от звездната поредица на Софийската филхармония през този сезон. Директорът й Найден Тодоров го покани да солира в Концерта за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън, а..

публикувано на 21.04.21 в 17:51
Даниел Хоуп

Серенадите на Даниел Хоуп и Цюрихския камерен оркестър

В очакване сме на първото гостуване в България на световноизвестния цигулар Даниел Хоуп, който на 15 април ще солира на Софийската филхармония в Концерт за цигулка и оркестър от Бенджамин Бритън. На диригентския пулт ще застане Григор Паликаров, а участие..

публикувано на 15.04.21 в 00:29
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и..

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният..

публикувано на 17.02.25 в 13:30