Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връщат блясъка на един от средновековните замъци в Родопите

Амбицията е някой ден крепостта Вишеград да бъде осветена като Царевец

Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Археолози връщат блясъка на един от най-атрактивните средновековни замъци в Родопите. Те започнаха проучване на останките на крепостта Вишеград край Кърджали, която е оставила своя отпечатък в хода на европейската история. За разгадаване на тайните на археологическия  обект са отпуснати 100 000 лева. Амбицията на учените е след края на проучването замъкът Вишеград да бъде експониран в цялото му достолепие и да бъде художествено осветен, подобно на Царевец. 

Останките на Вишеград се издигат над язовир „Студен кладенец“, близо до Кърджали. Преди векове на това място е кипял живот – хората са обработвали земите си край река Арда, а високо над тях се е издигал внушителен замък. Хронистите го описват като изключително красив и блестящ. Сведения за това са останали от Жофроа дьо ла Вилардуен – летописец на Четвъртия кръстоносен поход. Той описва как през 1206 година в долината на Арда идва армията на Хенри, регент на Латинската империя.

„Ние като археолози сме открили твърде много за тази прекрасна долина, в която днес се намира Кърджали – с крепости като Монек отсреща, военната крепост, най-голямата крепост в Източните Родопи, с манастира „Св. Йоан Предтеча“ и още много други неща, за някои от които знаем много откъслечни сведения“, разказва пред БНР археологът проф. Николай Овчаров, като уточнява, че не става дума само за Средновековието.

„Връщайки се назад във времето, ще стигнем до неолита - долината е кипяла от живот във всички исторически епохи.“

Днес стените на средновековния замък достигат на места 10 метра. Вишеград е сред шестте обекта, определени като приоритетни за проучване.

Разкопките вече започнаха с участието на 25 работници. Най-напред са били премахнати бетоновите основи на три стълба за високо напрежение, захранвали бившия металургичен завод на отсрещния бряг на язовира. Сега предстои мащабното проучване. Какво очакват археолозите?

„Според нашата догадка този замък, това е била резиденцията на управителите на Ахридос, още във византийско, по-късно в българско време“, пояснява Овчаров.

Дори след всички посегателства, крепостта остава сред най-добре запазените.

„Ще имаме много добре изчистена крепост. Колко културен пласт е останал, не мога да кажа след всички тези намеси, но зидовете ще бъдат разчистени. При всяко положение става дума вече за класически замък, в който се е живеело. Не военните крепости от 13-14 век…“  

До крепостта Вишеград има достъп с лека кола. Това я прави атрактивна точка в културно-историческата мозайка на Кърджали.

4 километра сме по права линия от центъра на Кърджали тук, с много красива гледка отвсякъде. Някога, хайде да помечтаем малко, ако се вдигнат стените, като ги разкопаем, ще може да бъде осветен и ще се вижда от Кърджали. Като Царевец както се вижда, така ще се вижда Вишеград от Кърджали“, изтъква Николай Овчаров.

Проучването на Вишеград ще продължи до началото на юли. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30