Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможните механизми за опазване на недвижимите паметници на културата

Снимка: Радио ВИДИН

Демократична България - Обединение организира дискусия, на която покани представители на всички организации и институции, които имат отношение към опазването на недвижимите паметници на културата. Представени са добри примери за това как гражданите и институциите могат да постигнат забележителни успехи, ако работят обединени от каузата за съхраняване на архитектурната ни памет.

"Струва ми се, че досега културното наследство и изобщо културата винаги е била на заден план, т.е. ако останат някакви средства, последна дупка на кавала, както казва народа - това нещо би трябвало да се промени. Ние сме известни като най-бедната държава в Европа, а имаме такова огромно богатство и не би трябвало да се чувстваме бедни.

Поради тази причина си мисля, че нещата в държавен план би трябвало да бъдат обърнати и културата да е водеща, защото това е поведение, дух, воля, традиции и най-накрая разбира се и материя. Точно опазването на това наследство на нашата обкръжаваща среда. Това, което е най-ценното, него трябва да съхраним и то би трябвало да е водещо, за да можем да развием задно с културата и останалите отрасли на стопанството", каза за БНР арх. Габриела Семова, председател на Българския комитет към Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места - Български национален комитет.

По думите й в икономически добре развитите страни държавата финансира до 50, 70 % от необходимите разходи за поддръжка на сградите паметници на културата:

"Трябва да се намери някакъв вариант, независимо, че хазната не го позволява, но могат да се намерят механизми и да се стимулират собствениците да им се помогне с дългосрочни кредити, с ниски лихви. Голямо очакване беше Фондът на фондовете да осигури средства за наследството, но това не стана и няма един механизъм в момента, който да стимулира собствениците, за да могат те да опазят, това, което имат", допълни в предаването "Хоризонт до обед" архитект Семова.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05