Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристиян Калоянов: За мен е голяма тръпка да бъда и солист, и камерен изпълнител

Младият кларинетист участва в Рапсодия на Дебюси в концерта с диригент маестро Марк Кадин

Кристиян Калоянов

Концерта "Рапсодии" на Симфоничния оркестър на БНР с диригент маестро Марк Кадин ще се състои на 18 юни в зала България.

Събитието ще се излъчва от Глобалния медиен алианс "Еврорадио" на няколко континента в реално време.

Освен емблематичните рапсодии на българските класици, кулминацията на вечерта ще бъде "Вардар" на Панчо Владигеров - едно от най-популярните и изпълнявани български произведения у нас и в чужбина, радиосимфониците ще изпълнят Унгарска рапсодия № 14 на създателя на този уникален жанр Ференц Лист, Румънска рапсодия №1 на Джордже Енеску и Рапсодия на Клод Дебюси, в която ще солира един от най-добрите млади български кларинетисти Кристиян Калоянов.

"Това е една прекрасна програма, както винаги прави маестро Марк Кадин, като той казва, че това един мощен витаминен музикален заряд за публиката, това се пет рапсодии, пет разказа и аз се радвам, че ще бъда част от рапсодията на Дебюси", каза пред БНР Кристиян Калоянов.
"Рапсодията на Дебюси е може би едно от най-важните произведения за кларинет, една много цветна музика, музика на импресионизма, с много мелодии и красота в нея. Рапсодиите като жанр са винаги насочени към народа и вярвам, че въздействат чрез това на слушателите", каза още Калоянов.  

Кристиян Калоянов е роден през 1988 г. в град Шумен. На 4-годишна възраст започва да свири на пиано, а по-късно и на кларинет. Завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков” и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в гр. София. Негови преподаватели по кларинет и камерна музика са Данчо Радевски, проф. Димитър Димитров, проф. Петко Радев и проф. Венцеслав Николов. През 2019 г. Кристиян защитава своята дисертация за научната степен „доктор” - камерна музика и кларинет по тема „Интерпретационни и ансамблови проблеми в квартетите нa Паул Хиндемит и Оливие Месиен за кларинет, цигулка, виолончело и пиано в контекста на европейската камерна музика на XX век”.

Калоянов от 2017 г. е приет като първи кларинетист в оркестъра на БНР. Младият музикант има множество концертни изяви като солист и камерен изпълнител в България и чужбина, записи за БНР, награди от конкурси. част от Камерен ансамбъл „Силуети“. Той е участвал на фестивалите „Салон на изкуствата” - НДК, Мартенски музикални дни - Русе, K&K Festival - Австрия, Festival di Quartetto - Флоренция, Италия и други.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00