Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Совата е птицата на мира, а не гълъбът

Снимка: Рели Пен

Птица на мира не е гълъбът, а совата. Според библейската легенда за Ной, гълъбът се е върнал с клонка от маслина, за да докаже, че потопът е свършил, но никога и никого не е помирявал. Образът на „гълъб на мира“, дължим на Пабло Пикасо. А истинската птица на мира в един от най-взривоопасните райони на света - Близкият изток, се оказва совата.

"Когато през 1983 г от телавивския университет ми предложиха да заменя купуването на отрова за мишки с правене на къщички за сови, ми изглеждаше „вятър работа“. Аргументите им бяха два. Разказ за успешна практика в Индонезия. Там изкоренили джунглата, за да посадят палми. Гризачите се размножили заплашително и точно совите спасили страната от бедствието. Вторият бе, че отровата, която като деца наричахме „бонбончета за лоши мишки“, действа не само върху мишките. Обикновено тя забавя реакциите им, преди да умрат. Поглъща ги, например, дива котка. Тя също се отравя и забавя реакциите си. Става жертва на орел или сокол, който също умира бавно и например го поглъща змия, която също умирайки става жертва на друго животно и така нататък по хранителната верига", каза за БНР Рели Пен - собственик на плантацията "Мошава" Керем Мараал.

По думите му, когато имат безплатно жилище и изобилна храна ,совите сами пристигат. Неуморни работници са. По цели нощи ловуват.

"Всяка от тях изяжда от 2000 до 6000 мишки на сезон. А сезонът при нас е между октомври и май-юни. Совите също са прелетни птици и през лятото са в Европа или в Азия, където е по-хладно. Така се случи, че бях направил две от къщичките твърде близко една до друга, а совите си пазят територията. И тогава в едната се засели семейство соколи. Така защитата на градините ми стана по-успешна. Совите ловуват през нощта, а соколите - денем. Имам 17 къщички. Семейство сови има обикновено от едно до 12 снежнобели пиленца. Когато се излюпят пиленцата, правим фестивал със селските деца, на които обясняваме колко важни са тези помощници на фермите ни. В страната има около 5 хиляди сови, които живеят в къщичките по тази програма, но и незнайно още колко хиляди, които си ловуват самостоятелно. Разбираме, че вече пазят градините ни, когато открием, че плодовите мишки са започнали да ръфат авокадото ни. И изведнъж като с вълшебна пръчка всичко това спира. Совите са на своя пост", допълни  в пердаването "12 + 3" Пен.

Снимка: Рели Пен
Програмата е започнала като израелска, но колкото да са интелигентни совите, те не познават държавни граници. Най-много сови по програмата има по долината на река Йордан, където на единия бряг е Израел, а на другия – Йордания. В началото в Израел имат къщички, а в Йордания ги обстрелвали, защото във фолклора те са носители на зъл дух. Наложило се да се намесят учени от Лозана. Те се обърнали към йордански генерал от запаса, който оглавил програмата за екологична защита в Йордания.

"Щом се излюпят малките, започваме поставяне на пръстени. Освен това ги теглим и измерваме дължината на крилете. Знаем, че щом достигнат определени параметри, се учат да летят. Наши сови се срещат и в Сирия, и в Ливан, с които нямаме дипломатически отношения, но постепенно и усвояват екологичната програма. Разбираме, че вече са част от нея по пръстените на птиците. Най-трудно ни е с Палестинската автономия. Не, че селяните там не искат и не участват. Те също са в програмата, защото са хора практични и най-важния показател е поевтиняването и опазване на реколтата. Но ни пречат криволиците на политическите отношения. Бях в делегация на притежателите на къщички за сови в Йордания. Колегите ни ни посрещнаха прекрасно. А на най-големия фермер, отглеждащ хиляди декари фураж с помощта на сови - Йоси от Бейт Шаан, гледаха направо като на Бог", допълни Рели Пен.

Той съобщи, че преди пандемията са посрещали делегации от фермери за обмяна на опит.

"Те бяха от Испания и Кипър, където вече имат своите първи опити, и от Гърция, където се надявяме, пред годината на пандемията да са започнали. А щом има средиземноморско сътрудничество в тази област, нищо не пречи, да прерасне и в Черноморско. Сови живеят навсякъде на юг от полюса. Още повече, че за разлика от кукумявките, например които освен вредни животни, ядат и яйцата на полезни птици, совите и соколите са се специализирали във вредните гризачи. Живея в полите на планината Кармел и съм свидетел и как ястребите се стрелват да уловят в човката си змия, която се вие, докато те я отнасят или как кръжат орли. Дори тези, които продължават да отровят мишките, са намалили на половина дозите. Свидетели сме, че животинското царство се съживява заради ограничението на отрови".

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00