Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаела Пеличева и нейната фондация „Тъгъдък“ спасяват коне

Снимка: БГНЕС

Мисията на Михаела Пеличева и нейната фондация „Тъгъдък“ е да помага на конете, най-вече на застрашените от тях.

Наскоро фондацията организира акция „Кенчета за кончета“, в която 15 души са изчистили 200-300 квадрата замърсена горска площ, като са събрали над 50 чувала боклук. Кенчетата били предадени в пункт за вторични суровини, където имало разположена дарителска кутия. Това първо благотворително събитие завършило със скромен финансов резултат - 70 лева, но от фондацията отбелязват, че сумата се равнява на повече от две големи рулонни бали сено, достатъчни за две кончета за един месец. 

Снимка: Фондация „Тъгъдък“

Почистването се е случило благодарение на иновативно приложение за обединение на доброволчески усилия в грижата за градската и природна среда. То се нарича „Природен“ и чрез него потребителите могат да снимат и отбелязват къде се намират замърсени обекти и вандализирани сгради.

Фондацията има няколко цели, а основната е да привлече вниманието към нехуманното отношение към конете.

Михаела Пеличева има опит като инструктор. Предлага безплатни консултации за всеки стопанин или начинаещ, който иска да се ориентира в света на конете.

„Но за да се помогне пряко на тези животни, ще бъдат необходими доста сериозни законодателни промени“, изтъкна тя в предаването „Преди всички“.

Отглеждането на коне е трудно само по себе си, но когато става въпрос и за малтретирани животни, те могат да бъдат опасни дори за човек, който иска да се погрижи за тях, отбеляза Пеличева.

Снимка: БГНЕС

„Конете, които успявам да спася, след един недълъг процес на възстановяване, рехабилитация и преобучение ще бъдат предлагани за осиновяване.“

На практика единственият начин да се помогне на страдащ кон законно е да се откупи от собственика му, разказа Михаела Пеличева пред БНР.

„С доста преговори успявам да намаля възможно най-много цената. Опитвам се да предлагам и други сделки – фураж вместо пари и всякакви такива схеми. Всички кончета имат различна история, стигат до мен по различен начин, повечето – чрез обяви в социалните мрежи.“

Повечето от тези коне свършват в кланици, там винаги се търсят животни, коментира Пеличева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09

Клетки върху чип? Да, възможно е!

" Пошегувах се с майка ми след операцията. Първото нещо, което направих, след като се събудих. Исках да знае, че не съм се променил, така че, когато влезе при мен и ми каза: "Здравей, как си, как се чувстваш?", я погледнах и я попитах: "А ти коя си?". Въобще не беше щастлива! Гледаше към лекарите с изражението: "Моля ви се някой да обясни..

публикувано на 13.06.24 в 18:18

Античният фестивал "Орел на Дунава" - разходка по линията на времето

Как са живели хората в античността, какви дрехи са носили, каква е била храната им и всичко свързано с бита? Най-старият фестивал на античното наследство на Балканите - "Орел на Дунава" , дава възможност за разходка в историята. Общините Гулянци и Долна Митрополия обединяват усилия за популяризирането на региона. Тазгодишното, 18-о..

публикувано на 13.06.24 в 07:08

Поколението Z вижда перспективи за развитие в България

Близо 12 000 души са напуснали страната ни през 2023 г., сочат данни на НСИ. От тях 2000 са младежи на възраст между 15 и 24 години , като значително по-голям дял имат момчетата. Същевременно броят на завърналите се български граждани през миналата година е с 5000 души по-висок от броя на заминалите . От общо 17 000 завърнали се българи -..

публикувано на 11.06.24 в 11:35

От сърцето на Родопите: Политиците се изложиха!

Родопският столетник Димитър Кавгазов живее в село Славейно. На 27 септември той ще навърши 100 години, но смята да поживее още. Кръгъл сирак, Димитър някога е бил горски, гледал е овце и крави.  Видял е всичко – и лошо, и хубаво . Въпреки преклонната си възраст, той се отнася отговорно към гласуването – "ръководителите да се сетят, че..

публикувано на 09.06.24 в 10:52

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район..

публикувано на 09.06.24 в 09:12