Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаела Пеличева и нейната фондация „Тъгъдък“ спасяват коне

Снимка: БГНЕС

Мисията на Михаела Пеличева и нейната фондация „Тъгъдък“ е да помага на конете, най-вече на застрашените от тях.

Наскоро фондацията организира акция „Кенчета за кончета“, в която 15 души са изчистили 200-300 квадрата замърсена горска площ, като са събрали над 50 чувала боклук. Кенчетата били предадени в пункт за вторични суровини, където имало разположена дарителска кутия. Това първо благотворително събитие завършило със скромен финансов резултат - 70 лева, но от фондацията отбелязват, че сумата се равнява на повече от две големи рулонни бали сено, достатъчни за две кончета за един месец. 

Снимка: Фондация „Тъгъдък“

Почистването се е случило благодарение на иновативно приложение за обединение на доброволчески усилия в грижата за градската и природна среда. То се нарича „Природен“ и чрез него потребителите могат да снимат и отбелязват къде се намират замърсени обекти и вандализирани сгради.

Фондацията има няколко цели, а основната е да привлече вниманието към нехуманното отношение към конете.

Михаела Пеличева има опит като инструктор. Предлага безплатни консултации за всеки стопанин или начинаещ, който иска да се ориентира в света на конете.

„Но за да се помогне пряко на тези животни, ще бъдат необходими доста сериозни законодателни промени“, изтъкна тя в предаването „Преди всички“.

Отглеждането на коне е трудно само по себе си, но когато става въпрос и за малтретирани животни, те могат да бъдат опасни дори за човек, който иска да се погрижи за тях, отбеляза Пеличева.

Снимка: БГНЕС

„Конете, които успявам да спася, след един недълъг процес на възстановяване, рехабилитация и преобучение ще бъдат предлагани за осиновяване.“

На практика единственият начин да се помогне на страдащ кон законно е да се откупи от собственика му, разказа Михаела Пеличева пред БНР.

„С доста преговори успявам да намаля възможно най-много цената. Опитвам се да предлагам и други сделки – фураж вместо пари и всякакви такива схеми. Всички кончета имат различна история, стигат до мен по различен начин, повечето – чрез обяви в социалните мрежи.“

Повечето от тези коне свършват в кланици, там винаги се търсят животни, коментира Пеличева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26