Отмина една седмица от повторното наводнение в град Котел и в село Тича. Все още си личат следите от бедствието, въпреки че общината отмени частичното бедствено положение. Улиците и дворовете вече са изчистени, но гледката от разбита покъщина може да се види навсякъде в ниските улици на града.
Близо 60 семейства очакват помощ от държавата и общината, за да се справят със щетите. Докато тези помощи дойдат, в социалните медии започна кампания по набиране на средства за подпомагане на най-пострадалите домакинства с домашно обзавеждане и храна. Първите две най-пострадали семейства получиха всичко необходимо от дарения.
Първите помощи, които дойдоха в Котел за пострадалите от наводнението бяха за семействата Хубови и Баеви. Таня Христова, образователен експерт към „Амалипе“ обясни пред БНР какво съдържат помощите и на кой още ще помогнат.
"12 семейства ги обзавеждаме със всичко необходимо - мебели, бяла техника и спално бельо, килими и дрехи".
Фана, която от 35 години живее в пострадалата къща прие помощите, но каза, че това не е решението на проблема, защото при първият голям дъжд домът и отново ще бъде наводнен.
Димитър Хубов, при чието семейство първо бяха доставени помощи посочи, че не за първи път се наводнява къщата му, и че не за първи път изхвърля покъщина.
"На 20 метра от реката живея, но наводнените идва от дерето, тази вода не трябва идва тука, но тя няма къде да се влее, това е вследствие от един ремонт на пътя, когато му обърнаха наклона към нас..." разказа в "Хоризонт за вас" Хубов.
Другият проблем според нега е, че застрахователите не искат да застраховат къщата.
"Домът ми не е застрахован, защото се води рискова зона - така ми обясниха", твърди той.
Заместник-кметът Шериф Кованджъ разясни, че Общинският съвет вече е отделил 40 хиляди лева за обезщетения на пострадалите семейства. Кованджъ бе категоричен, че решаването на проблема с наводняването на къщите в ромския квартал е непосилен за бюджета на общината и ще се търси помощ от държавата.
"Това са огромни суми, ще търсим варианти обаче, държавата трябва очевидно да ни подпомогне", посочи още в "Хоризонт за вас" Шериф Кованджъ .
Още по темата в звуковия файл.
"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски". Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това в северномакедонския наратив има..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..
" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..
"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..
Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..