Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключенският туризъм завладява и българите

50-годишните се отдават все по-често на приключенски туризъм

Това включва природни феномени, кулинарни изкушения или духовна трансформация

| обновено на 06.07.21 в 12:50
Снимка: архив

Приключенският туризъм се възстановява с много по-бързи темпове в сравнение с масовия туризъм, прогнозира доклад на Световната организация за приключенски туризъм.

През последното десетилетие се наблюдава бързо развитие и засилване на интереса към туризма, свързан с преживяванията.

„Време сред природните красоти, физическа активност и културен релакс – това съчетание определя приключенския туризъм“, посочи в „Хоризонт до обед“ Гергана Николова, регионален директор за Европа и Централна Азия в Световната организация за приключенски туризъм.


В основата на всичко това е приключение, което може да е уелнес преживяване, духовна трансформация или помощ за дадено място. Все повече хора последните години се насочват към подобен вид преживяване – в помощ на себе си, но и в помощ на място, далече от хората, което е много добре за времето на пандемията.

„Това са хората над 50 години, те имат време, средства и знаят какво искат. Освен това приключенския туризъм има и голям финансов принос за всяка една дестинация - 65 на сто от средствата остават в нея, докато при масовия туризъм те са една 15 на сто. Това също ще помогне за възстановяването на бизнеса.

Екатерина Терзиева

Най-търсените дестинации сега са в Европа, а също и Америка, с постигането на голям процент ваксинирани хора“, каза още Николова.

По думите и много се търсят природни преходи, кулинарни приключения и велотуризма за всяка инфраструктура, като това включва и използването на електрически велосипеди, за всякаква възраст от желаещи. Има и много индивидуални туристи, или по двама, всичко се подготвя от агенция, а хората сами си осъществяват пътуването, като за това се изисква да се предвидят всички рискове за тези туристи.

Чужденците също преоткриха страната като дестинация за приключенски туризъм, посочи в „Хоризонт до обед“ Любомир Попйорданов от Асоциацията на планинските водачи. 

Според Попйорданов секторът на приключенския туризъм у нас отбелязва значителен ръст и има голям интерес.

Планинското бягане е най-развиващата се активност сред природата в световен мащаб и у нас, развитие има на конните бази, изкачвания в планините също се търсят, като продължава интересът към колоезденето, каяци, драфтинг, ветроходство, почивки на палатка, летене с балон, парапланери.


Този начин на живот се отразява и на ръста на продажбите на екипировките, има и голямо търсене на къщи за гости.

Чуждестранните туристи се завръщат в България, каза още Любомир Попойорданов:

"Дойдоха още през месец май дойдоха френски туристи, немски туристи идват вече, чакаме испански и холандски туристи, които обичат нашата храна и природа, трябва да развием връзката храна - вино и туризъм", посочи Попйорданов.

Още по темата в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бебе конче се роди в Зоопарка на Добрич

На огромна радост и гордост се наслаждават от Центъра за защита на природата и животните в Добрич. Поводът е раждането на бебе конче от породата Пржевалски, която е изключително рядка и грижата за възстановяване на популацията ѝ е в ръцете именно на зоопарковете в Европа. Пролетта, макар и необичайно студена, не е попречила на размножаването и при..

публикувано на 25.05.25 в 07:51

Велосипеден блян – кога велоалеите у нас ще станат истинска алтернатива?

Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..

публикувано на 22.05.25 в 10:51
Виргиниус Синкявичус

Виргиниюс Синкявичюс: Зелената сделка ще устои, макар и ребрандирана

Ще оцелее ли Зелената сделка или вече се движи на празен ход? Има ли риск Европа да остане сама в битката си за зелени политики? Зелената сделка ще устои, макар и ребрандирана , смята Виргиниюс Синкявичюс, бивш еврокомисар по околната среда от Литва и настоящ евродепутат, заместник-председател на групата на Зелените – Европейски свободен..

публикувано на 21.05.25 в 11:01
Венцислав Венев

Венцислав Венев: БТС подготвя дигитална платформа - Национален туристически портал

Българският туристически съюз подготвя дигитална платформа - Национален туристически портал. Това съобщи пред БНР председателят на БТС Венцислав Венев, като подчерта, че най-важното е, че платформата ще работи и офлайн : " Една от основните ни задачи е да няма загубени туристи в България. ... Имаме подготвена 12-годишна стратегия, в рамките на..

публикувано на 20.05.25 в 14:24
брадат лешояд

Брадати лешояди се заселват сред природата десетилетия след изчезването им у нас

На 17 май край Сливен в природата ще бъдат "настанени" три брадати лешояда. Събитието ще бъде със свободен достъп и ще бъде съпроводено с пускане на хвърчила, конна езда, грънчарство, музика и лятно кино. Това са млади птици, които тепърва ще се учат да летят . Те ще бъдат настанени в изкуствено гнездо в природен парк "Сините камъни", ще..

публикувано на 16.05.25 в 10:08

Меглена Антонова: Съдебен процес се използва за сплашване на цялото екологично движение

Американският президент Доналд Тръмп осъществява безпрецедентна атака срещу околната среда в рамките на първите си 100 дни от втория му мандат. Според изследване на Юридическите факултети на Колумбийския университет и "Харвард" администрацията на Тръмп е предприела 145 различни действия, за да отмени или отслаби екологичните правила в..

обновено на 10.05.25 в 21:57
Зоокътът в Павликени

Зоокътът в Павликени - райска градина с места за отдих и люлки за децата

Една от забележителностите на Павликени е в центъра на града, но това не е паметник или красива достолепна сграда с богата история. Това е общинският зоопарк с десетки породи птици и бозайници. Зоокътът е като райска градина с места за отдих и люлки за децата. Безплатен е за посещения, но хората, които идват от близо и далече, не..

публикувано на 10.05.25 в 08:15