Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой е фотографът Антип Обущаров и какво крие времето в старите плаки

За архивите в музея „Чирпанлиевата къща“ в град Шипка

Шипченският манастир „Рождество Христово“.
Снимка: БГНЕС

Една успешна кампанията за издирване на исторически свидетелства за личността на Антип Обущаров и какво крият архивите в музея „ Чирпанлиевата къща“ -  за това в „Хоризонт до обед“ разказаха Рада Стойнова от Музей „ Чирпанлиева къща“ в гр. Шипка и  фотографът Александър Иванов, съставител на ретроспективна  фотоизложба  и луксозен фотоалбум с двуезична монография на Антип Обущаров.

Става дума за над 500 стъклени плаки, на неизвестния Антип Коев Обущаров - фотограф от Шипка. Плаките са от периода 1908-1931 г. и са притежание на Музей „ Чирпанлиева къща“ , гр. Шипка.

„Състоянието им не е добро, защото са стояли близо 75 години под стълбището в родната къща на Антип, след това още 25 - в Музея. След селекция, визуализиране и  почистване,  сканирахме 145 плаки. Ангажирах се да бъда съставител на ретроспективна  фотоизложба  и луксозен фотоалбум с двуезична монография на Антип Обущаров по повод 160 годишнината от основаването на Народно читалище „Светлина - 1861“ гр. Шипка.

Това са семейни снимки на шипченски фамилии, шипченски розоварни, изплащане на войници на фронта, самият град, с неговите забележителни места и как хората са се обличали тогава, с какво са се занимавали“, разказа пред БНР Рада Сойнова.

shipka.info

„Ние не бива да реставрираме плаките, защото времето след 100 години е оставило своя отпечатък, така както то си прецени. Трябва да ги покажем така, както са и в момента- те имат своят хубост и със стареенето си“, каза пред БНР фотографът Александър Иванов.

Необходими са 5000 лв. за фотоизложбата с над 90 снимки, монтирани в луксозни рамки. Целта е да се покаже на света животът в селото преди сто години, да се извади от  забвение  личността и таланта на Антип  Обущаров -в негова памет.

Предвижда се откриването на изложбата в Музея на фотографията Казанлък, като тя  се  посвещава на 133 години от рождението му - 14 август 2021г.

 Животът на Антип се оказа невероятен сценарий за филм - дърводелец, изобретател, артистичен и музикален талант, активен общественик с леви убеждения, но преди всичко фотограф - специализирал  девет  месеца  във Виена през 1915-та. Участник е в двете войни - Междусъюзническата и Първата световна  като полкови фотограф към 23-ти ПШП. 

Още по темата в звуковия файл.

Сметка за дарения за фотоизложбата:

Банка ДСК, гр. Казанлък

Титуляр:

НЧ „Светлина - 1861“ гр. Шипка

IBAN: BG73STSA93000004324006

BIC: STSABGS





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09

Клетки върху чип? Да, възможно е!

" Пошегувах се с майка ми след операцията. Първото нещо, което направих, след като се събудих. Исках да знае, че не съм се променил, така че, когато влезе при мен и ми каза: "Здравей, как си, как се чувстваш?", я погледнах и я попитах: "А ти коя си?". Въобще не беше щастлива! Гледаше към лекарите с изражението: "Моля ви се някой да обясни..

публикувано на 13.06.24 в 18:18

Античният фестивал "Орел на Дунава" - разходка по линията на времето

Как са живели хората в античността, какви дрехи са носили, каква е била храната им и всичко свързано с бита? Най-старият фестивал на античното наследство на Балканите - "Орел на Дунава" , дава възможност за разходка в историята. Общините Гулянци и Долна Митрополия обединяват усилия за популяризирането на региона. Тазгодишното, 18-о..

публикувано на 13.06.24 в 07:08

Поколението Z вижда перспективи за развитие в България

Близо 12 000 души са напуснали страната ни през 2023 г., сочат данни на НСИ. От тях 2000 са младежи на възраст между 15 и 24 години , като значително по-голям дял имат момчетата. Същевременно броят на завърналите се български граждани през миналата година е с 5000 души по-висок от броя на заминалите . От общо 17 000 завърнали се българи -..

публикувано на 11.06.24 в 11:35

От сърцето на Родопите: Политиците се изложиха!

Родопският столетник Димитър Кавгазов живее в село Славейно. На 27 септември той ще навърши 100 години, но смята да поживее още. Кръгъл сирак, Димитър някога е бил горски, гледал е овце и крави.  Видял е всичко – и лошо, и хубаво . Въпреки преклонната си възраст, той се отнася отговорно към гласуването – "ръководителите да се сетят, че..

публикувано на 09.06.24 в 10:52

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район..

публикувано на 09.06.24 в 09:12