Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Базар на занаятите във влак проведоха в Израел

Меди Бенато
Снимка: личен архив

Пазарите или шук, както ги наричат в Израел е една от главните атракции за гостите на страната. Има всякакви пазари - за плодове и зеленчуци, за подправки, за екологични храни, за национални и религиозни предмети, бит пазар, за екологични храни и още много други. Веднъж седмично на една от успоредните улици на най-известния пазар на Тел Авив - шука Кармел се прави пазар на занаятите. Поне веднъж в годината жените - приложнички, членове на групата на алтернативно изкуство към Съюза на израелските художници организират изложение - базар. До сега са наемали зали в експо-центъра или на други оживени места в Тел Авив, Йерусалим или Хайфа. Тази година решиха компромисно изложбата им базар да е между тези три града, а също и към столицата на пустинята Негев-Бер Шева.

Снимка: личен архив

Всеки от вагоните има своя насоченост. Въпреки фиксираните места, заради опасността от заразяване, на спирките между Тел Авив и Йерусалим, сменяхме вагоните. В първият от тях повечето експонати бяха бродерия, дантели, тъкани, рокли или блузи, много оригинални дрехи - уникати, интересни пердета, чаршафи, дори копринени тапети или странна дамаска за мебели. Във вторият вагон са продавани ръчно изработени музикални инструменти, но също музикални кутии, или картички, латерна, стари плочи, но и дискове с разнообразна музика.

В третия повечето предмети са били бижута, изработени в различен стил, а също кукли:

Снимка: личен архив

Художничката от български произход Меди Бенато, която вече е пенсионерка, изработва бижута:

"Купих конец- сребърен и златен и започнах да плета с една кука, малка кука, плета по 5-6 бода и след това слагам едно мънисто още 5-6 бода, още едно мънисто. Накрая излезе нещо много красиво преди всичко дъщеря ми си го сложи, този златен конец не почернява", каза за БНР Бенато.

Интересни са и материалите, от които тя създава своите бижута и кукли. Използва в украсата синци и полу скъпоценни камъни, всякакви ефектни конци. В началото за скелета на бижута е използвала гипс, но отдавна е преминала на пластмасова смес, подобна на пластелин, с каквато много от скулптурите създават първоначалния модел на бъдещата си статуя.

Повече можете да чуете в звукови файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10