Седмото издание на кампанията на Столична библиотека „Зелени библиотеки“ в парковете на София ще се проведе от 31 юли до 29 август. Продължава и обичаната от софиянци инициатива на „Споделени книги“ – „Вземи, прочети, върни“. През 2020 г. бяха дарени от софиянци за софиянци над 1400 книги. Посетителите ще могат да оставят своя прочетена книга и да вземат ново интересно издание. Към шестте къщички за книги, разположени на знакови места на Витоша за кампанията „Зелени библиотеки“, ще бъде прибавена и нова, поставена в Зоопарка и заредена с атрактивни издания.
„За първите седем месеца ние имаме 9200 нови читатели, над 240 хиляди заети книги“, каза за БНР Юлия Цинзова, директор на Столичната библиотека.
„Ние бяхме много активни по време на самата пандемия, защото имахме онлайн връзка с читателите непрекъснато, много инициативи, много кампании, в които участваха най-големите наши писатели, поети. Ние сканирахме и изпращахме статии от списания, вестници, това което е позволено по закона за авторското право, безплатно на нашите читатели. Продължаваме с тези електронни услуги и ги развиваме, но срещите между писателите и читателите в библиотеката са толкова важни и за нашите читатели, и за нас библиотекарите и ние имаме на този етап неочаквана активност“.
Инициативите ще се провеждат от 10.00 до 14.00 часа. На 31 август служители на Столичната библиотека ще бъдат в Северен парк, на 1 август в Борисова градина, на 7 август в парк „Заимов“, на 8 август в парк „Гео Милев“, на 14 август в Южен парк, на 15 август инициативата ще се проведе в Зоопарка, на 21 август - в Градската градина, на 22 август в парк „Света троица“, на 28 август в Западен парк, на 29 август в парк Витоша, пред хижа „Алеко“.
Традиционната кампания „Зелени библиотеки“, една от емблематичните инициативи на Столична библиотека, провеждана от 2015 г. ежегодно през летните месеци, е креативен формат за насърчаване на четенето от най-ранна детска възраст и привличане на нови читателски публики. Участват известни български поети, писатели, музиканти, артисти, художници, партньори са популярни издателства, публични институции, неправителствени и творчески сдружения.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..