Евгени Мичев е любител фотограф. Снима пресъхналите чешми в радиус от няколкостотин метра около сградата на Габровската община и констатира, че това не е от вчера.
„Водата като ценен, важен ресурс винаги е била от насъщна потребност, особено през летните горещини и е много жалко в Габрово в един радиус от няколко стотин метра от сградата на Общината да има толкова много неработещи чешми или останки от чешми. В България то 14 век нататък започва да се образува такава култура на течаща вода и то принудително течаща, защото реката също тече, но е естествено течащ източник. Преди това тази култура е била в римски свят, но за съжаление не сме закачили много от него и поради тази причина след Османското нашествие започват да се изграждат масово такива чешми, каквито ние познаваме в днешно време“, каза за БНР Евгени Мичев.
Има и работещи чешми, които обаче са крайно недостатъчни, допълни Мичев. В тези жеги габровци и гостите на града могат да се разхладят на чешмата, намираща се на площада пред Общината и на течащата вода пред старата часовникова кула. За разлика от тях, други десет чешми в центъра остават сухи. Като тази в близост до Априловската гимназия:
„Трябва да има вода, да си налея, но отдавна няма“, каза жителка на Габрово.
Чешмата до Априловската гимназия изглежда трудно може да бъде опазена от вандали. През този сезон канелката ѝ е сменяна 3 пъти. Отново е счупена и до няколко дни предстои да бъде сложена нова и водата да бъде пусната, посочват от Общината в отговор на питането за стопанисването на обществените чешми. Кражбите и посегателствата гневят габровци:
„Страшно много хора вандалстват и са безнаказани. Чешмата, която беше срещу бившия Дом на книгата, реновираха я като правиха парка с едни много хубави медни чучури. Изкараха една седмица и ги счупиха“.
Регулярно, през сезона, състоянието на чешмите се проверява от общинското предприятие „Благоустрояване“, което има ангажимента да ги стопанисват, посочват от местната администрация. От отговорите оттам става ясно, че друга чешма в идеалния център, тази под Дома на културата не работи, защото за пускането ѝ е необходимо разкриване на партида във ВиК, монтиране на водомер и кран. Предстои да бъдат предприети действия в тази насока, уверяват от Общината.
Според Евгени Мичев течащата вода е с по-добри качества, затова е за предпочитане.
"Много хора се учудват и казват - вие сте балкански град, не знам дали това е така и ням как да се разбере, защото не е работа на потребителите да установяват, би трябвало да има оторизирани лица и мисля, че едно обследване и ремонт на чешмите не би излязло повече отколкото един електромобил. Друг е въпросът за коефициента на полезно действие, който ще има електромобила и 10 поправени чешми“, заяви Евгени Мичев.
Коментарът му е по повод купените електромобили от Община Габрово.
„Намеквам за изразходването на публични средства тяхната рефлексия върху живота на обществото“.
Евгени Мичев очаква, че ще се намерят специалисти, които да се заемат и да установят дебита на чешмите, източниците на захранване:
„Защото все пак това е съществена, общозначима тема, би трябвало да ги вълнува. Освен това бих предложил дори да участват заинтересовани граждани по някакъв начин с доброволен труд. По такъв начин беше възстаноовен една знакова чешма на пътя за Дряново. Има ли желание нещата могат да станат.Трябва само организация, малко помощ“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..
Колегите в Симфоничния оркестър на БНР заслужават голяма обществена подкрепа, заяви в интервю пред БНР Нели Трошева, диригент и основател на..