Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Регионалната библиотека в Хасково осигури за читателите книги за сладолед

Снимка: Библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково

Служителите в Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково организираха изложба с книги, посветени на сладоледа.

Неоспорим факт е, че първият сладолед се е появил в древен Китай преди 5000 години. Китайците смесвали сняг и лед, донесени от планините, прибавяли в сместта портокали, лимони и зрънца от нар, а също така вино и мед. Китайците научили арабските търговци да смесват плодови сиропи със сняг, а арабите от своя страна разпространили рецептата сред венецианците, а по-късно и сред римляните. Известно е, че римският император Нерон бил пристрастен към сладоледа. Неговите готвачи редовно приготвяли сняг и лед, в който слагали нектар, плодове мед.

Европа научила за замразения десерт през 13 век от известния пътешественик Марко Поло, който донесъл от Китай в Италия рецепти за плодов сладолед. Първият град, в който започнали да произвеждат сладолед, бил Париж. Това се случило през 1676 година, когато 250 парижки сладкари се обединили и създали корпорация за производство на сладолед, но официалната рецепта за приготвяне на сладолед се считала за държавна тайна. Само след 100 години във Виена била издадена готварска книга, която съдържала различни рецепти за сладолед. Един екземпляр от книгата се е запазил и до днес.

От Франция тайната рецепта била занесена в Англия. За първи път сладоледът бил сервиран на богато угощение, което английският крал Чарлз I дал на приближените си. В Америка рецептите за приготвяне на сладолед попаднали чрез английските преселници през 1774 година.

"През 16 век ледът и снегът били високо ценени, били трудни за набавяне и за съхраняване и затова се  превърнали в еталон на високия социален статус. Богаташите, които успявали да се снабдят с известни количества го афиширали по всякакъв начин. Използвали го за елегантна украса на масите, разхлаждали въздуха през горещите вечери, нареждали около него пресни храни, за да ги запазят свежи", каза за БНР Анна Щилиянова от Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково.

Ключ към правенето на сладолед се оказало откриването на начин да се замразят различни субстанции. Първи започнали да замразяват кремове французи и англичани и започнали да ги наричат ледени кремове.

"Антонио Латини - баща на сладкия лед, както го наричали, пръв в книгата си "Модерният иконом" през 1694 година обяснява как  да се приготви сладолед. Неговата рецепта е именно -  мляко, захар, озахарени парчета тиква. Сместа се охлаждала във вана, пълна с натрошен лед и сол и  се разбърква. Той оставил и две рецепти за шоколадов сладолед. До тогава шоколадът бил използван и познат като топла напитка, а той започнал да го замразява на тухлички".

Снимка: Библиотека „Христо Смирненски“ в Хасково

През XX  век започва промишленото производство на сладолед. Появяват се вафлени фунийки. Първата машина за сладолед е изобретена през 1904 година.

За официален рожден ден на сладоледа се счита 10 юни 1786 година, когато сладоледът бил пуснат в Америка за масова продажба. Днес сладоледът се произвежда в почти всички страни на света и за приготвянето му се използват над 200 продукта. В сладоледената индустрия са познати стотици видове сладолед, като някои от тях се правят по много сложни рецепти.

Пенсионерката Катя редовно посещава библиотеката в Хасково и за слушателите на "Хоризонт" тя сподели нейната рецепта за сладолед:

"Сега ще ви представя някоя по-лесна рецепта, която съм изпитала през годините. Сметанов сладолед. Необходимите продукти са 3 яйца, 70 грама захар, 300 милилитра сметана от около 33-35% масленост. Начинът на приготвяне е като разделим белтъците от жълтъците. В отделна купа разбиваме с миксер белтъците на сняг с щипка сол. В друга купа разбийте жълтъците със захарта, отделно разбийте студената сметана, докато стане пухкава. Следващата стъпка е да смесите сметаната и сместта с жълтъците  и накрая внимателно добавете белтъците, разбърквайки с шпатула отдолу нагоре. След това изсипете сместта в контейнерчето за замразяване и сложете в камерата. След около два часа извадете и леко разбъркайте сместта. След около 6-7 часа ще имате вкусен домашен сметанов сладолед".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59
Дойчин Кършовски в Синсинати

Дойчин Кършовски: "Живей дълго, умирай кратко!"

В 50 -ти епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”  усещане за Америка чрез Дойчин Кършовски, фитнес инструктор, мениджър, автор на няколко книги и филми за здравословния начин на живот.  Правилно дишане, достатъчен сън, движение, профилактични прегледи, за да не ни изненадват болестите - няколко от тайните на дълголетието. "Мотото на..

публикувано на 17.06.24 в 10:47

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09

Клетки върху чип? Да, възможно е!

" Пошегувах се с майка ми след операцията. Първото нещо, което направих, след като се събудих. Исках да знае, че не съм се променил, така че, когато влезе при мен и ми каза: "Здравей, как си, как се чувстваш?", я погледнах и я попитах: "А ти коя си?". Въобще не беше щастлива! Гледаше към лекарите с изражението: "Моля ви се някой да обясни..

публикувано на 13.06.24 в 18:18