Неоспорим факт е, че първият сладолед се е появил в древен Китай преди 5000 години. Китайците смесвали сняг и лед, донесени от планините, прибавяли в сместта портокали, лимони и зрънца от нар, а също така вино и мед. Китайците научили арабските търговци да смесват плодови сиропи със сняг, а арабите от своя страна разпространили рецептата сред венецианците, а по-късно и сред римляните. Известно е, че римският император Нерон бил пристрастен към сладоледа. Неговите готвачи редовно приготвяли сняг и лед, в който слагали нектар, плодове мед.
Европа научила за замразения десерт през 13 век от известния пътешественик Марко Поло, който донесъл от Китай в Италия рецепти за плодов сладолед. Първият град, в който започнали да произвеждат сладолед, бил Париж. Това се случило през 1676 година, когато 250 парижки сладкари се обединили и създали корпорация за производство на сладолед, но официалната рецепта за приготвяне на сладолед се считала за държавна тайна. Само след 100 години във Виена била издадена готварска книга, която съдържала различни рецепти за сладолед. Един екземпляр от книгата се е запазил и до днес.
От Франция тайната рецепта била занесена в Англия. За първи път сладоледът бил сервиран на богато угощение, което английският крал Чарлз I дал на приближените си. В Америка рецептите за приготвяне на сладолед попаднали чрез английските преселници през 1774 година.
"През 16 век ледът и снегът били високо ценени, били трудни за набавяне и за съхраняване и затова се превърнали в еталон на високия социален статус. Богаташите, които успявали да се снабдят с известни количества го афиширали по всякакъв начин. Използвали го за елегантна украса на масите, разхлаждали въздуха през горещите вечери, нареждали около него пресни храни, за да ги запазят свежи", каза за БНР Анна Щилиянова от Регионалната библиотека "Христо Смирненски" в Хасково.
Ключ към правенето на сладолед се оказало откриването на начин да се замразят различни субстанции. Първи започнали да замразяват кремове французи и англичани и започнали да ги наричат ледени кремове.
"Антонио Латини - баща на сладкия лед, както го наричали, пръв в книгата си "Модерният иконом" през 1694 година обяснява как да се приготви сладолед. Неговата рецепта е именно - мляко, захар, озахарени парчета тиква. Сместа се охлаждала във вана, пълна с натрошен лед и сол и се разбърква. Той оставил и две рецепти за шоколадов сладолед. До тогава шоколадът бил използван и познат като топла напитка, а той започнал да го замразява на тухлички".
През XX век започва промишленото производство на сладолед. Появяват се вафлени фунийки. Първата машина за сладолед е изобретена през 1904 година.
За официален рожден ден на сладоледа се счита 10 юни 1786 година, когато сладоледът бил пуснат в Америка за масова продажба. Днес сладоледът се произвежда в почти всички страни на света и за приготвянето му се използват над 200 продукта. В сладоледената индустрия са познати стотици видове сладолед, като някои от тях се правят по много сложни рецепти.
Пенсионерката Катя редовно посещава библиотеката в Хасково и за слушателите на "Хоризонт" тя сподели нейната рецепта за сладолед:
"Сега ще ви представя някоя по-лесна рецепта, която съм изпитала през годините. Сметанов сладолед. Необходимите продукти са 3 яйца, 70 грама захар, 300 милилитра сметана от около 33-35% масленост. Начинът на приготвяне е като разделим белтъците от жълтъците. В отделна купа разбиваме с миксер белтъците на сняг с щипка сол. В друга купа разбийте жълтъците със захарта, отделно разбийте студената сметана, докато стане пухкава. Следващата стъпка е да смесите сметаната и сместта с жълтъците и накрая внимателно добавете белтъците, разбърквайки с шпатула отдолу нагоре. След това изсипете сместта в контейнерчето за замразяване и сложете в камерата. След около два часа извадете и леко разбъркайте сместта. След около 6-7 часа ще имате вкусен домашен сметанов сладолед".
Повече можете да чуете в звуковия файл.През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.