Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Герой в "Горещо сърце":

19-годишният Венци живее в света на чуващите чрез кохлеарна имплантация

4
19-годишният Венци от София
Снимка: Личен архив

Той се ражда напълно глух, а днес ходи на метъл концерти. Може да чете по устните, но също така да чува думите и да се изразява с тях. 

Днешният герой в "Горещо сърце" е 19-годишният Венци от София, който живее в света на чуващите, благодарение на кохлеарна имплантация. Този път избират майка му Галя и бащата Венцислав.

"Честно казано, не бях разбрала, че той не чува. Защото много плачеше, имаше колики, и дори да е имало признаци, че не чува, аз не съм ги усетила. Отидохме на контролен преглед при личната му лекарка, той беше на 3 месеца. Предполага се, че не 3 месеца едно бебе трябва да следи пръст и да реагира на шум. Проследи пръста, обаче на раздрънкването на ключовете – никаква реакция. И лекарката каза: тук нещо не ми харесва, нека потвърдим или отхвърлим съмненията. Изпрати ни при педиатър, който за съжаление потвърди, и ни посъветва да отидем в болница ИСУЛ. Там направиха първата аудиограма и казаха: 100 процента глухота", разказва майката Галя.

19-годишният Венци от София и неговото семейство

Насочват ги към операция във ВМА – кохлеарна имплантация, която се прави отскоро. На година и седем месеца Венци се сдобива с импланти. След това няколко месеца лекарите търсят правилните настройки, за да може да чува.

"В момента, в който се появиха правилни настройки, той стана друг човек. Излизахме по коридорите във ВМА, отвън се чуват линейки, сирени, и Венци си въртеше главата на всички страни. После започнахме организирана рехабилитация – звуци, букви. В онова време, когато намерихме правилния път, аз се успокоих“, спомня си Галя.

Венци проговаря година след имплантацията. Записват го в масова детска градина, след това и в масово училище. За първия учебен ден момчето си спомня силното притеснение от попадането на ново място.


"В началото може би бяха малко по-толерантни към мен, но като видяха и учителите, и съучениците ми, че съм на тяхното ниво, вече нямаше снизхождение. Даже в някои отношения бях по-добре – по български език и литература, защото от ранна възраст започнах да чета. Сдобих се с телефон по-късно, и то с копчета, а на такъв телефон няма какво толкова да правиш, така че повече четях, отколкото да стоя пред екран. Това също помогна за начина, по който говоря, пиша и се изразявам“, казва Венци.

Сред любимите звуци на Венци са песните на птичките сутрин, докато отива на училище. Сега младежът завършва Класическата гимназия в София и очаква да сбъдне мечтата си да учи археология в Софийския университет. Подготвя се и за разкопки през лятото.


Още по темата в репортажа на Елена Бейкова за рубриката "Горещо сърце" по "Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30