Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горуня в предсмъртното си писмо: "Умирам, но не се предавам!"

Във Враца беше открита изложба, посветена на 60-годишнината от смъртта на Иван Тодоров - Горуня

Прякорът си получава от това, че е бил висок, здрав и снажен като дървото дъб

5
Иван Тодоров - Горуня - изложба във Враца
Снимка: Ива Антонова

В Регионалния исторически музей във Враца беше открита документална фото изложба, посветена на 60-та годишнина от смъртта на Иван Тодоров - Горуня

Той е свързан с най-мащабния опит за преврат срещу Тодор Живков през социализма

Заговорът на бившите партизани и партийните функционери със солидни управленски позиции в правителството и армията, какъвто е и Горуня, е разкрит, а самият той се самоубива според официалната версия. 


Във Врачанско интересът към темата за метежа и личността на Иван Тодоров се поддържа актуален, защото е роден в мездренското село Горна Кремена, голяма част от дейността му е свързана с този край и там намира смъртта си. 

Велик Клюнков

Изложбата осветява епизоди от живота на една от митичните фигури в най-новата ни история.

Тя е дело на уредника във врачанския музей Велик Клюнков:

"Иван Тодоров - Горуня е известен партизанин и деец от БКП. Семейството му е от дребни земевладелци, животновъди, като цяло скромни и бедни хора. Прякорът си получава от това, че е бил висок, здрав и снажен като дървото дъб

Той става чирак на обущаря Симеон Панчев, също привърженик на левите идеи, отъдето се запалва и искрата на тези идеи при Горуня. Той излиза в нелегалност по късно, известен е като първият партизанин във Врачанско - това е през 1941 г. 

Той е и политкомисар в отряд "Гаврил Генов", много голям и известен в нащия регион отряд. Те са извършвали съботажни и диверсионни действия през Втората светова война, разказа за БНР Велик Кючуков. 

Горуня е лежал два пъти в затвора, съден е, но след 9 септември той е помилван и освободен и след това започва неговата политическа кариера на високо политическо ниво. 

Следва разрив между него и Тодор Живков, има различни хипотези, защо не са се разбрали..., сподели още Кючуков.

И допълни:

"Умирам, но не се предавам!", пише Горуня. Когато отидох в родното му село, направих едно свое проучване, името му става известно едва след 90 - те години, дотогава то е било засекретено и забранено от бившата ДС.

Намерих хора от село Горна Кремена, чиито родители съм им разказвали за онези времена и никой не е вярвал, че Горуня се е самоубил, разказа още младият историк Кючуков.

Изложбата в музея фокусира вниманието на врачани на различна възраст - показани са автентични снимки, досиета, документи, афиши, дори погребението на самия Горуня, както и за дейността на отряд "Гаврил Генов".


Още по темата слушайте в интервюто на Ива Антонова с Велик Кючуков.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30