Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристи в Царево масово се оплакват от строителните дейности в Северния плаж

Царево
Снимка: БНР - Бургас

Туристи в Царево масово се оплакват от строителните дейности в Северния плаж. 3 хотела има до плажната ивица, покрай която минават тежкотоварни автомобили със скална маса. От Регионалната туристическа камара в Бургас са изпратили сигнали за нарушението до кмета на Царево Георги Лапчев и областния управител на Бургас Мария Нейкова Кънева.

Според председателя на Регионалната туристическа камара в Бургас Иван Иванов на Северния плаж в Царево се изграждат буни за разширяване на плажната ивица. В района има 3 хотела пълни с чешки и български туристи. В разгара на сезона камиони натоварени със скална маса разнасят прах и вдигат шум. След изпратен в края на месец юни сигнал до община Царево, движението на тежкотоварни коли е било за кратко време спряно. След 15-ти юли, обаче, строителните дейности са възобновени.

"Посетихме на място. Видяхме какво е движението на товарните автомобили, като се върнахме в Бургас, конкретна сигнална записка до кмета на град Царево, с което поясних, че се нарушава Закона за устройство на Черноморско крайбрежие, макар че идеята на Общинския съвет град Царево е великолепна за разширяване на плажната ивица, но това нарушава сигурността, запрашването на въздуха и тишината и спокойствието на туристите, които са настанен в тези хотели. Това ме принуди да подготвя нова сигнална записка до кмета на град Царево и сигнална записка до областния управител. Резултат няма", каза за БНР Иван Иванов.

Рекламациите, които получаваме от недоволни заради шума и замърсяването туристи, са за наша сметка, каза туроператорът Владимир Маринов.

"Не знам какво да правим, какво ли не опитвахме".

В северната част на града не се разширява плажната ивица чрез изграждане на буни, а се работи по проект за брегоукрепване, заяви кметът на Царево Георги Лапчев. Проектът е възложен от Министерството на регионалното развитие и благоустройствата и се води приоритетен за Общината. Въпреки, че за такива проекти не се предвижда строителна забрана, дейностите по укрепването на свлачищните процеси са намалени като обем. Част от тях, обаче, не могат да бъдат напълно спрени, каза Георги Лапчев.

"Това е обект на държавата, има срок, в който да бъде изпълнен".

По думите на кмета фирмата има право да работи през летни сезон, но той е настоял пред собствениците да намалят до минимум своите  дейности, дори голяма част от тях да ги спре през летния сезон, за да не бъдат обезпокоявани туристите.

„Факт е, че не се чува шум, няма тежки машини, които да кънтят през месеците юли и август. Има екзистенц минимум на обеми, които не може да не се случват според фирмата, тъй като тя излиза от своя времеви график. На един или два дни трябва да кара едри габарити, които да доставят там на място, за да може в края на летния сезон да има обем, с който много бързо да навакса пропуските, които прави през лятото".

Дейностите по брегоукрепването не са в нарушение на Заповедта за спиране на строителството през летните месеци, каза още Георги Лапчев. По думите му в нормативната уредба са предвидени изключения за проекти, които са от особена важност за Общината.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08