„Концертите с Евгени са една прекрасна комбинация от всякаква музика - от класически до филмови композиции, имаме и малко рок енд рол към края. Избрахме най-добрите песни от всеки жанр“. Това сподели пред БНР Лука Шулич от знаменитото струнно дуо 2CELLOS.
Челистът ще бъде отново в България заедно с пианиста Евгени Генчев. Заедно ще свирят на 6-и септември в Летен театър Варна, както и на 7-и в Античния театър в Пловдив.
В интервю за предаването „Нощен Хоризонт“ Лука разказа за първите си моменти с музиката:
„Баща ми също е виолончелист. Всичко започна, когато бяха на 5 години. Толкова малък бях, не си спомням първите си стъпки към музиката. Родителите ми бавно поднесоха виолончелото в живота ми. От тогава то е едно от най-важните ценности за мен. Нещо просто задържа интереса ми към музикалния инструмент - начина, по който го държиш, начина, по който свириш с него. Чувството е нещо уникално, много специално. Винаги съм го харесвал. Докато порастваш, разбира се, понякога предпочиташ да играеш футбол навън. Постепенно обаче тръгнах на музикални конкурси. Това се превърна в мотивацията да ставам по-добър с практика. На определена възраст, на 12 или 13, децата сменят посоката и започват да правят нещо друго или се вманиачават и отдават целия си живот на музиката. Това се случи с мен. Докато свирих на виолончело, се занимавах и със спорт. Спомням си, когато бях на 13, имах разговор с учителя си и той ми каза – ако ще се занимаваш с виолончело, трябва да си отдаден 100 процента. След това се срещнах и с приятели, които също са вманиачени по музиката“.
Първата композиция, която виолончелистът свири, носи името „Кучето пази“. Това е хърватска детска песничка, за която казва, че всяко дете там усвоява много бързо. А музиката в семейството не се ограничава до него и баща му:
„Майка ми е учител по теория на музиката. По-малката ми сестра е цигуларка. По-големият ми брат свиреше на китара и саксофон, но той избра спорта пред китарата. За да свириш на китара, трябва да пуснеш дълги нокти, а брат ми играеше водно поло. Невъзможно беше да се състезава с неизрязани нокти. Сега е в компютърния бизнес, в същото време продуцира хип хоп песни. Всички сме свързани с музиката по един или по друг начин“.
Лука Шулич обича да свири филмова музика. Ето защо някои от интерпретациите му с виолончело са посветени именно на това.
„Обичам Мориконе, неговите мелодии. Уникалното му усещане за мелодия и хармония. Както никой друг. Харесвам и модерните саундтраци. Като тези на Ханс Цимер. Той направи най-голямата революция, комбинирайки оркестър с електронното звучене. Джеймс Хорнър и Джон Уилямс също са сред гениалните ни съвременни композитори. Подреждам ги до класическите ни примери. Интересното в съвременния свят е, че, когато някой направи нещо уникално, всички започват да го копират. Винаги обаче оригиналът побеждава тестовете на времето“.
Освен че запазва емоцията на оригиналното произведение, Лука често го представя в една по-актуална за съвременната публика светлина. Ето защо е толкова ценен и проектът, с който музикантът става световноизвестен. Дуото 2CELLOS, което създава заедно с приятеля си Степан Хаусер. Първоначално – в онлайн платформа за видеосподеляне.
„Беше малка революция. Преди почти 11 години. По това време YouTube беше една нова платформа. Ние бяхме нещо като пионери в тази насока, както да представим таланта си в платформата, така и да го превърнем в нещо още по-голямо. Аз и Хаусър от много време искахме да направим нещо ново. Не се бяхме виждали отдавна, срещнахме се в Лондон. Решихме да направим нещо лудо и вълнуващо. Нещо ново. Първото изпълнение, което заснехме, просто експлодира в мрежата“.
Из социалните мрежи съвременният човек често търси бързия успех. На колкото се може по-ниска цена.
„Не знам много за инфлуенсърите. За мен, ако правиш нещо от сърце и хората го разпознаят – това е чудесно. Но в днешно време всеки се представя за инфлуенсър – дори и да не прави нещо уникално. Много хора се копират един друг, опитвайки се да станат инфлуенсъри. Не разбират. Ако искаш да направиш нещо успешно – то трябва да е от сърце. Така то ще е уникално, специално. Хората си мислят – о, сега ще изкопирам този човек и ще стана успешен инфлуенсър. Всеки търси прекия път. Но трябва да се разбере – зад нашия голям успех стоят 25 години отдаденост на музикален инструмент и много здрава работа. В края всичко опира до здрава работа и отдаденост“.
Лука Шулич разказва и за първата си среща с българския успешен пианист Евгени Генчев:
„Срещнахме се в Кралската музикална академия в Лондон. Станахме много близки, заради балканската жилка. Имам еднакво чувство за хумор, имаме и еднаква чувствителност към музиката. Свирехме заедно в академията. Тогава обаче се случи и бумът на 2CELLOS. Не се бях виждал с Евгени с години. Когато отново се свързах с него, му предложих да направим нещо от разстояние. Направихме няколко записа, а миналото лято имах и възможността да представя своята версия на „Четирите сезона“ на Вивалди на фестивал. Предложих му да го направим и с пиано, получи се много интересно. Сега, когато има по-малко ограничения заради коронавируса, решихме да направи още концерти заедно. Толкова е хубаво да си отново на сцена след дълга пауза“.
Кое е по-лесно – да свириш под акомпанимента на пиано или заедно с друга виолончело?
„Зависи от това каква музика свириш. С пианото имаш много повече опции. Това е кралят на музикалните инструменти. Има толкова много класически композиции, които можеш да реализираш с пиано, отколкото с виолончело. Същото важи и за филмовата музика. С две виолончела можеш да свириш повече рок енд рол или поп. Това е разликата. Зависи от човека с когото свириш. И в двата случая съм щастливец. И с 2CELLOS, и с Евгени всичко се получава много естествено. Това е най-важното за мен“.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..