Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Смилов: На скамейката на ГЕРБ не е толкова оптимистично, щом се върти името на Петър Стоянов

Даниел Смилов
Снимка: БГНЕС

Този парламент не успя да изпълни основната си задача – да състави правителство, но демокрацията е процес на учене и колкото и да изглеждаше хаотичен, в този парламент имаше някои позитивни неща, коментира пред БНР политологът доц. Даниел Смилов, директор на Центъра за либерални стратегии.

Много неща за политическите позиции на партиите станаха ясни, изтъкна като основен позитив Смилов, като даде пример с ИТН, чиято визия за политика по думите му ще бъде поставена отново на изпит пред избирателите.

Хората трябва да се произнесат дали искат управление на малцинството, което стъпва на плаващи мнозинства – това, което ИТН предложи. Изборите ще са добър повод българският избирател да се произнесе по този въпрос.“

Не е сигурно, че в твърдението за правителство за всяка цена влиза воденето на нормални коалиционни преговори с потенциални партньори, отбеляза още политологът. Това според него е „препъникамъкът, който направи невъзможно съставянето на правителство в два последователни парламента“.

ГЕРБ ще заложат на тезата, че партиите на промяната не са способни да управляват и създават хаос, смята доц. Смилов.

Имаме поне три вида въпроси, на които избирателят трябва да отговори, което прави изборите трудни за прогнозиране, заяви той.

Доц. Смилов очерта варианти, първият от които най-стандартен: съвместни действия между министри от служебния кабинет и ДБ, което ще доведе до реализирането на по-голямо дясно. При друг вариант – отделен проект на министрите Петков и Василев, който може да породи конкуренция и неоптимален резултат и при който има риск да се намали общият резултат на тези формации.

Фактът, че досега няма изведени напред кандидатури, означава, че другите партии нямат силна кандидатура, която да излъчат срещу Румен Радев за президентския вот, посочи още анализаторът.

Щом се върти името на Петър Стоянов, значи нещата на скамейката на ГЕРБ не са толкова оптимистични, коментира Смилов в предаването „Нещо повече“. Да объркат десния електорат могат, но по-трудно е да извадят силна кандидатура в последния момент, подчерта той.

Има реална опасност ИБГНИ да не влязат в следващия парламент, а от другата страна на бариерата има формации като „Възраждане“, които имат потенциал да я прескочат, изтъкна в анализа си политологът.

ГЕРБ без Борисов засега е хипотеза, която няма реално покритие, каза още доц. Смилов.

По думите му ГЕРБ са фиксирани в своя лидер и не мислят за епохата след Борисов, защото „всяка харизма се износва и всяка устойчива политическа формация трябва да мисли и за живот след такова износване“.

Ядро от партии на промяната с подкрепа на БСП – това е кръгът от партии, които биха могли съдържателно да съставят управление, каза Смилов.

„Вероятно в следващия парламент такава възможност също ще има.“

Даниел Смилов е на мнение, че на този етап социологията не дава шансове за идеен съюз около ГЕРБ.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Анчев: Само Москва има полза от разрастване на конфликта в Близкия изток

Бяха изпуснати много възможности за дипломация , заяви пред БНР експертът по контратероризъм и международна сигурност Иван Анчев, който е и директор на Центъра за изследване на глобални хибридни заплахи. Коментарът му е по повод на увеличаващото се напрежение между Израел и "Хизбула".  Откриха тялото на лидера на "Хизбула" Израелската..

публикувано на 30.09.24 в 10:28
Херберт Кикъл, лидер на австрийската крайна десница.

Крайната десница в Австрия печели за първи път парламентарни избори

Крайната десница в Австрия спечели за първи път парламентарни избори в алпийската република, но не е сигурно, че ще оглави следващото правителство. При преброени 100% бюлетини Партията на свободата получава почти 29 процента от гласовете, но е нежелан партньор от повечето парламентарни партии. Втора политическа сила е Народната партия на..

публикувано на 30.09.24 в 07:28
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05