Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Спаси крава“- инициатива за опазване на породата българско родопско говедо

Снимка: личен архив

В родопското село Смилян реализират идеята „Спаси крава“ за опазване на породата българско родопско говедо. Там се намира и единственият по рода си мини музей на колекция от кравички, събрани от цял свят. Преди четвърт век в района е имало 25 хиляди селекционирани крави от породата българско родопско говедо, а днес са малко над 3 хиляди, защото всякакъв вид рестрикции повлияха на хората, които бяха свързани със семейното стопанство да отглеждат такива животни, каза за БНР Милкана Йорданова, председател на кооперация „Родопа- Милк“ в Смилян.
"Сега сме, кажи речи, последните мохикани, които заедно с всички хора, които останаха верни на своята традиция, на своето хоби да отглеждат крави. Възникнаха и малки ферми с по 7-8-9-10 крави. Има и ферми с по 25-30 крави", допълни Милкана Йорданова.
Снимка: личен архив
За да бъде запазена породата българско родопско говедо, се ражда и любопитната идея „Спаси крава“.
"С едно момче от Варна разработихме идеята, когато възникне някакъв проблем с отглеждането на някоя крава да отидат в семейство, което не би могло да си купи крава в този момент, искат да отглеждат крава. В същото време купувачът на кравата се явява от града - Пловдив, София, предимно имаме от Варна. Те купуват кравата, ние извършваме цялата работа по проучване - кое ще бъде приемното семейство, къде е изникнал проблем с такава крава. Подписва се договор.Той е четиристранен - продавачът, семейството, което купува кравата и мандрата".
Снимка: личен архив
През всичките тези 25 години основната цел е да утвърждаваме вкуса на млякото от пасищно отглеждани крави, особено каквито са в нашия край, каза още Милкана Йорданова.
"Преработваме само такова мляко от близките села, пограничните селца. Там кравите пасат през целия сезон, през зимата консумират сено, което е добито от тези ливади. В Смилянския район по горното поречие на река Арда интересното е, че всички ливади имат различен състав. В едни преобладава мащерка, в други райони даже има и находища, които са записани в Червената книга."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04