Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Платформа дава допълнителна образователна подкрепа за деца със СОП

Снимка: БНР

УНИЦЕФ разработи първата в България онлайн платформа за допълнителна подкрепа на деца със специални образователни потребности. Организацията е разработила онлайн библиотека с безплатни образователни и терапевтични ресурси.

Платформата е напълно безплатна. Всеки ученик, учител, специалист – психолог, логопед, ресурсен учител, сензорен терапевт има достъп до нея, който им позволява директно за ползват качените материали, уточни пред БНР Мария Янкова, програмен директор „Образование“ в УНИЦЕФ – България.

Материалите са съобразени с различните нужди и възможности на децата със СОП. Имаме група материали, които следват по-скоро подготовката в детската градина или училището, тоест са малко повече свързани с конкретните предмети и направления, които се изучават. Имаме и група материали и ресурси, видеа, които са по-скоро насочени към терапевтичната работа и подкрепа за децата със специални потребности, които са с фокус развитие на конкретни умения, развитие на фина моторика и т.н. Те са насочени преди всичко към специалистите, които работят с тези деца.“

Платформата има две нива на достъп – едното е изцяло публичен достъп, в който всеки може да ползва ресурсите, а допълнителното ниво, което също е безплатно, изисква регистрация. Там могат да влизат специалисти с профил към МОН, поясни Мария Янкова.

Според нея в ситуация на затворени детски градини и училища платформата ще бъде основен ресурс в подкрепа на децата със СОП.

Специалистите ще могат да препоръчват на родителите допълнителни занимания, които са като ресурс в платформата, в нейната библиотека, които те да правят допълнително вкъщи и са подходящи за децата, с които те работят.“

Платформата не замества, а по-скоро допълва процеса на подкрепа в детската градина и училището, обобщи Янкова. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентите по медицина в Плевен ще използват виртуална реалност за обучение по анатомия

С първата по рода си у нас зала за обучение по анатомия ще разполага Медицинският университет в Плевен. " Системата е уникална . Създадена е от високотехнологична компания, която използва виртуалната реалност за обучение по анатомия на човек . В системата има над 13 000 структури и органи. Всеки студент във виртуалното пространство може да..

публикувано на 10.10.25 в 11:13
Явор Куюмджиев

Явор Куюмджиев: Няма нищо лошо всяка сделка със стратегически активи да се проверява максимално много

"Още при приватизацията на рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас“ държавата си остави т. нар.  "златна акция" , тоест т я има част от собствеността върху тези предприятия и правото да се изказва по темата за продажбата ". Това каза енергийният експерт Явор Куюмджиев , бивш министър на икономиката и енергетиката: "От друга страна въвеждането на..

публикувано на 09.10.25 в 14:20
д-р Веселин Гаврилов

Д-р Веселин Гаврилов със съвети за здравословен и дълъг живот

"Имам огромното удоволствие да съм част от екипа на най-голямата клиника за дълголетие в България и да споделим най-големите новости по отношение на дълголетието. Темата за дълголетието е изключително актуална не само в България, но и по целия свят ". Това каза пред БНР д-р Веселин Димитров Гаврилов , анестезиолог и интензивист с над 15 години..

публикувано на 09.10.25 в 11:55

Без лична карта: Колко врати се затварят за повече от 200 000 души у нас?

Много хора без лични документи изпадат в тежко положение, от което не могат да се измъкнат сами, без съдебна помощ.  По последни проучвания, извършени в рамките на Национална застъпническа кампания "Невидимите, които виждаме", за 2022 г. тези хора наброяват 220 000 . На фона на демографската картина в страната ни, това е загуба на човешки..

публикувано на 09.10.25 в 11:09
Адвокат Силвия Петкова

Силвия Петкова: Оповестяването на предварителните проби за наркотици е огромен проблем

"Медийното оповестяване на предварителните проби е огромен проблем  и много хора са наричани наркомани още на предварителни проби. Разпространява се подобна информация, включително когато става дума за причинени инциденти на пътя". Това заяви пред БНР адвокат Силвия Петкова : "Има много често случаи с фалшиво положителни проби за наркотици ,..

публикувано на 09.10.25 в 10:07
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Готвим планове за война, но нямаме планове за мир

"Готвим планове за война, но нямаме планове за мир" . Това отбеляза пред БНР Любомир Кючуков , заместник-министър на външните работи от 2005 до 2009 година: "Изглежда не просто логично, но и наложително да вземем мерки за своята сигурност, ако се чувстваме заплашени, стига да правим всичко възможно да избегнем конфликт . Днес обаче като че ли..

публикувано на 08.10.25 в 13:52
Стилиян Иванов

Стилиян Иванов: Всичко, което ни се случва в живота, е за наше добро, изпитанията са нашите спасители"

В живота всеки търси като добър режисьор, най-добрата роля за себе си .  Изгражда я постепенно, многоаспектно, поставя героя си в различни обстоятелства и конфликти, за да извади на показ способността си за адаптация, действие и развитие.  Всеки от нас се пита - "Кой съм" и "Какво да направя".  Нощният гост днес търси следите,..

публикувано на 08.10.25 в 12:34