То се намира в живописния каньон на Черни Лом, на около 40 километра от Русе.
Природната красота и новите туристически маршрути за скално катерене го направиха атрактивно в последните години.
„Пепелина е много силно енергийно място, за пребиваване, за живеене. Още когато имаше вестник „Работническо дело“, в него имаше статия как въздухът в Пепелина е най-близкият до въздуха във Велинград“, разказва пред БНР кметският наместник Георги Корчев.
Той пояснява, че къща в Пепелина не можеш да си купиш, тъй като много русенци предпочитат селото за почивните си дни. Да, но постоянните жители с право на глас се събират в една кола.
„На всички избори дотук винаги е имало 4-5 човека, които са подавали заявления по настоящ адрес да гласуват в избирателната секция, която вече я няма в Пепелина.“
Корчев има спомени за времената, в които селото е било по-многолюдно. Било известно с това, че по радиоточката обявяват края на изборния ден още в 8.30 сутринта при гласували 100% от гласоподавателите.
„Беше хем като виц, но в същото време чистата истина“, казва Георги Корчев.
Всъщност в Пепелина изборният туризъм е съвсем легален.
Ако тръгнете за това приказно село, сгушено сред скалите на Поломието, трябва внимателно да следите указателните табели. Приложенията за навигация не работят.
Селото е на махали. Те се образували, когато след голямо наводнение хората се населили по високите части. Във всяка махала обхват имат различни gsm оператори.
„Има църква, офис на кметския наместник и в общи линии е това. Няма магазин, няма аптека, няма кръчма, няма читалище, няма библиотека. Няма магарета, има няколко кози, няколко кокошки“, описва селото Корчев.
Според него най-големият проблем е, че хората се връщат трудно на село, защото все повече свикват с модерния начин на живот.
Искали да пуснат интернет, но работата отишла в девета глуха по думите на кметския наместник.
Може да са малко гласоподавателите в Пепелина, както се казва - един файтон хора, но са стриктни и не пропускат избори. Такава е 76-годишната Величка Великова.
„Винаги съм ходила на изборите, защото младите мислят, че всичко е така, по вода отгоре, ама не е така.“
Три избора за тази година са много, смята тя.
„Защо стана ли? Защото всички се бият за пари. Ей това е всичката работа.“
Четирима са сигурните, които ще тръгнат към съседното Широково, за да гласуват и този път. От избраниците искат едно – да живеят с болките на хората.
„Да идва край тях поне един път в годината, да си кажем какво има, що има.“
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..