Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Пепелина избирателите се събират в една кола

В най-малкото село в Русенско изборният туризъм е съвсем легален

Кметският наместник на Пепелина Георги Корчев
Снимка: Ася Пенчева

Село Пепелина е най-малкото в цялата Русенска област, но е едно от най-красивите.

То се намира в живописния каньон на Черни Лом, на около 40 километра от Русе.

Природната красота и новите туристически маршрути за скално катерене го направиха атрактивно в последните години.

„Пепелина е много силно енергийно място, за пребиваване, за живеене. Още когато имаше вестник „Работническо дело“, в него имаше статия как въздухът в Пепелина е най-близкият до въздуха във Велинград“, разказва пред БНР кметският наместник Георги Корчев.

Той пояснява, че къща в Пепелина не можеш да си купиш, тъй като много русенци предпочитат селото за почивните си дни. Да, но постоянните жители с право на глас се събират в една кола.

„На всички избори дотук винаги е имало 4-5 човека, които са подавали заявления по настоящ адрес да гласуват в избирателната секция, която вече я няма в Пепелина.“

Георги Корчев организира превоза на жителите на Пепелина за вота

Корчев има спомени за времената, в които селото е било по-многолюдно. Било известно с това, че по радиоточката обявяват края на изборния ден още в 8.30 сутринта при гласували 100% от гласоподавателите.

„Беше хем като виц, но в същото време чистата истина“, казва Георги Корчев.

Всъщност в Пепелина изборният туризъм е съвсем легален.

Ако тръгнете за това приказно село, сгушено сред скалите на Поломието, трябва внимателно да следите указателните табели. Приложенията за навигация не работят.

Селото е на махали. Те се образували, когато след голямо наводнение хората се населили по високите части. Във всяка махала обхват имат различни gsm оператори.

„Има църква, офис на кметския наместник и в общи линии е това. Няма магазин, няма аптека, няма кръчма, няма читалище, няма библиотека. Няма магарета, има няколко кози, няколко кокошки“, описва селото Корчев.

Според него най-големият проблем е, че хората се връщат трудно на село, защото все повече свикват с модерния начин на живот.

Искали да пуснат интернет, но работата отишла в девета глуха по думите на кметския наместник.

Може да са малко гласоподавателите в Пепелина, както се казва - един файтон хора, но са стриктни и не пропускат избори. Такава е 76-годишната Величка Великова.

„Винаги съм ходила на изборите, защото младите мислят, че всичко е така, по вода отгоре, ама не е така.“

Три избора за тази година са много, смята тя.

„Защо стана ли? Защото всички се бият за пари. Ей това е всичката работа.“

Четирима са сигурните, които ще тръгнат към съседното Широково, за да гласуват и този път. От избраниците искат едно – да живеят с болките на хората.

„Да идва край тях поне един път в годината, да си кажем какво има, що има.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00
Ангел Ангелов

Ангел Ангелов за добрата прическа от България до Щатите

В 57-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е фризьорът Ангел Ангелов , който от 11 години живее и работи в Америка. В древен Рим прическата показвала богатството и мястото на хората в обществото . Сложните прически били за богатите, а естествените  и семплите  - за бедните. Казват, че фризьорската професия  води началото..

публикувано на 21.10.24 в 13:00
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01