Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЧК отваря трапезария за бездомни в Русе за десета поредна година

| обновено на 22.11.21 в 17:56
Снимка: Ася Пенчева

За десета поредна година в Русе отвори врати трапезарията за бездомни и скитащи хора на Българския червен кръст.

От днес до края на студените дни хората ще получават седмични пакети с храна.

Повече от 100 са бездомните и скитащи хора в Русе. Ако през топлите месеци на годината те успяват да намерят или почасова работа, или подкрепа от обществото, то през студените от ноември до март оцеляването им е трудно.

Затова вече десета година Българският червен кръст им осигурява храна. Преди пандемията те се събираха в трапезарията, хранеха се с топла супа и готвени ястия, къпеха се в банята и си отиваха там, където никой не ги чака.

Вече втора година обаче топлата супа е само една, забранено е струпването на много хора и пакетът с храна е за цяла седмица - консерви със сармички, боб, пастет, риба, хляб и няколко вафли. Баня няма.

„Нямам адрес, всъщност някога съм имала – и в Русе, и в София, и не могат да разберат, че живея на улицата, и нито помощи, нито нищо към момента“, сподели жена, наредила се на опашката за храна.

Мъж до нея каза, че е доволен и че получената храна му стига за седмицата.

„За тези месеци, ноември и декември, получаваме финансиране от нашето национално ръководство, за което сме изключително благодарни. За месеците януари и февруари разчитаме изключително много на дарители. Тук е мястото за благодаря, минала година тази голяма кампания, която направихме, изключително много хора се отзоваха, и, разбира се, и на собствени средства на БЧК - Русе. Ще продължим да работим през тези тежки зимни месеци за тези хора. Те разчитат изключително много на нас“, обясни Антоанета Ябанозова, директор на БЧК - Русе, която организира трапезарията и дарителската кампания.

Преди пандемията много от ресторантите и заведенията за хранене отделяха от ястията в менюто си за бездомни и скитащи, но сега и това е невъзможно. Местната организация на БЧК има възможност да приготвя храна в свое помещение, така че всички дарения на продукти са добре дошли.

Снимка: Ася Пенчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Много са желаещите в Кюстендил да се ваксинират срещу грип

Повече в сравнение с минали години са желаещите да се ваксинират срещу грип в Кюстендил, казаха за БНР джипита от града. Поръчаните за безплатно ваксиниране за хора над 65-година възраст вече свършват. В аптеките ваксина срещу грип струва до 30 лева. Хората от третата възраст държат да се ваксинират срещу грип. Затова и поръчаните ваксини са..

публикувано на 31.10.25 в 17:09

Базиликата "Саграда Фамилия" в Барселона вече е най-високата църква в света

Базиликата "Саграда Фамилия" в Барселона вече е най-високата църква в света. След поставянето на част от кръста на централната ѝ кула, височината ѝ достигна близо 162 метра. До момента титлата "най-висока църква в света" принадлежеше на църквата в Улм, Германия, която се издига на височина малко над 161 метра. А "Саграда Фамилия" продължава..

публикувано на 31.10.25 в 16:57

ОбС в Благоевград прие да бъде изменен общият устройствен план относно парк "Ловен дом"

С мнозинство от 26 гласа общинските съветници в Благоевград спряха временно намеренията на инвеститор да построи жилищни сгради със 199 апартамента в парк "Ловен дом", който се намира над централната част на града. Кметът Методи Байкушев поиска изменение на общия устройствен план, за да се защити емблематичния парк от застрояване, а бившият..

публикувано на 31.10.25 в 16:45
Екатерина Захариева

Зеленият преход и развитието на ИИ са предизвикателство, но и възможност за Европа

Зеленият преход и развитието на изкуствения интелект са едновременно предизвикателство и възможност за Европа. От нас зависи да намерим правилния баланс между иновациите и отговорното регулиране. Това заяви Екатерина Захариева, европейски комисар за стартиращите компании, научните изследвания и иновациите в рамките на международна конференция за..

публикувано на 31.10.25 в 16:44
Зам.-областният управител Айрие Ибрямова, главният секретар на администрацията Петко Бойновски и областният управител на Варна Андрияна Андреева (от ляво надясно)

Затворници разчистват дерета във Варненска област

Затворници разчистват деретата във Варненска област, които са извън урбанизираната територия на общините и населените места-това съобщи проф. Андрияна Андреева, областен управител на Варненска област, която представи резултатите от проверката на 12 обекта-дерета и речни легла в пет общини в областта. В община Аксаково рискова е река Батова,..

публикувано на 31.10.25 в 16:18

Румен Радев удостои с Почетния знак на президента изявени български творци

В навечерието на Деня на народните будители държавният глава Румен Радев удостои с Почетния знак на президента изявени български творци.  На церемония в Гербовата зала на "Дондуков" 2 отличия получиха историкът Светлозар Елдъров, балетният артист и педагог Бойко Неделчев, читалищният деятел Мария Златкова, ученият проф. Георги Михов. "В..

публикувано на 31.10.25 в 16:15

Кризисният щаб за водата в Плевен вече ще заседава един път в месеца

Кризисният щаб за водата в Плевен вече ще заседава един път в месеца, а не както до момента - ежеседмично. Мерките остават в сила и областният управител на област Плевен Мартин Мачев ще докладва на премиера за тяхното изпълнение всеки петък. Нося отговорността за организацията и изпълнението на мерките, каза Мачев и уточни: "На база..

публикувано на 31.10.25 в 15:48